Навіщо учені «висвітлили» листя сої?
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Соя не дарма вважається головною зернобобовою культурою світу. ЇЇ висока цінність визначається насамперед великим вмістом білка, здатністю збагачувати ґрунт азотом та прибутковістю. Однак ця рослина ще не вичерпала усього свого потенціалу. Це нещодавно красномовно довели німецькі та американські вчені, які знайшли черговий спосіб збільшити прибутки аграріїв за допомогою сої.

У пошуках нових шляхів збільшення врожайності сої іноземні селекціонери зробили революційне відкриття ‒ «висвітлили» листя сої.

За інформацією іноземних ЗМІ, нещодавно дослідники помітили тенденцію: верхні листки сої поглинають дуже багато світла, позбавляючи повноцінного розвитку нижні шари рослини. Як наслідок, вона витрачає занадто багато ресурсів для того, щоб кожен із листків розвивався рівномірно, що у свою чергу важливо для формування здорових соєвих бобів.

Працюючи над втіленням ідеї “освітлення” сої, селекціонери провели експерименти з понад 70 сортами культури. У верхній частині  20% рослин науковці зменшили кількість хлорофілу ‒ ключового пігменту для процесу фотосинтезу. Як згодом виявилося, цей крок виявився абсолютно виправданим. Після того, як світло стало потрапляти на нижню частину рослини, вона почала споживати на 9-30% менше азоту. А це, у свою чергу, дозволило здешевити процес виробництва сої за рахунок зменшення кількості потрібних їй добрив та препаратів.

Звільнений у результаті “освітлення” сої азот можна використовувати на інші сільськогосподарські потреби. Крім того, сама рослина, яка рівномірно отримує природне світло, розвивається краще і дає більший урожай на одиницю площі. Це відкриття є дуже важливим з урахуванням прогнозованої харчової кризи на планеті.

– Усі говорять про безмежний потенціал сої, як культури, яка може прогодувати увесь світ, забезпечивши швидкозростаюче населення планети білком. Але давно уже настав час діяти, а не просто оцінювати потенціал. Варто збільшувати площі під соєю і впроваджувати теорію у практику, так само, як це зробили німецькі й американські учені у випадку із “освітленням”, – заявив власник Торгового дому “Соєвий вік” Олександр Ушаков.