Тарас Кутовий, міністр аграрної політика та продовольства України
Ось і добігає кінця 2016 рік. У цей час безліч організацій та відомств, а разом з ними депутати та чиновники звітують про виконану роботу за рік. Хтось зробив багато і йде у новий рік з легкою душею, інший — має завдання, які «зависли» у повітрі. У бурхливому вирі аграрного життя, що не день — то клопоти, важка праця, законодавчі перипетії. Відтак, є що згадати і над чим поміркувати наприкінці року. Напередодні свята Kurkul.com поспілкувався із міністром аграрної політики та продовольства України Тарасом Кутовим. Ми дізналися про підсумки останніх 12 місяців та поцікавилися чого чекати аграріям у 2017-му році.
Kurkul.com: Що вважаєте найголовнішим досягненням для фермерів у році, що минає?
Тарас Кутовий: Ми активно працювали над нормативно-правовою базою щодо стимулювання створення сімейних фермерських господарств. Зокрема, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про фермерське господарство» створено законодавче підґрунтя для трансформації особистих селянських господарств у сімейні фермерські господарства. Таким чином ми надаємо можливість громадянам створювати фермерські господарства на земельних ділянках для товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, а також створювати фермерські господарства як у статусі юридичної особи, так і у статусі фізичної особи-підприємця.
У рамках програми розвитку аграрного сектору економіки («3+5») ми акцентуємо увагу на створенні належних умов для розвитку суб’єктів малого та середнього сільськогосподарського підприємництва, особливо сімейних фермерських господарств.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» за зазначеною бюджетною програмою передбачено кошти у сумі 15,8 млн гривень. Станом на 27 грудня 2016 року на рахунки фермерських господарств вже надійшло майже 12 млн гривень.
Kurkul.com: Чи достатньо для підтримки фермерів тих коштів, які закладено в бюджет 2017?
Тарас Кутовий: У Бюджетному кодексі України вперше передбачені видатки на підтримку сільгосппідприємств у розмірі не менше 1 % від обсягу виробництва валової продукції сільського господарства. У 2017 році за програмами підтримки розвитку АПК передбачено 5,5 млрд грн, в тому числі за рахунок коштів загального фонду — 2,1 млрд грн та за рахунок коштів спеціального фонду — 3,4 млрд грн, у той час як у 2016 році за програмами підтримки було передбачено лише 334 млн грн.
У державному бюджеті на 2017 рік за бюджетною програмою «Надання кредитів фермерським господарствам» передбачено 65 млн грн для фермерських господарств. Крім того, фермерські господарства зможуть скористатися державною підтримкою за іншими бюджетними програмами — «Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів» з обсягом видатків загального фонду 300 млн грн, «Державна підтримка галузі тваринництва» з обсягом видатків загального фонду 170 млн грн та «Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі на умовах фінансового лізингу» у розмірі 3,8 млн грн зі спеціального фонду.
Кошти за вказаними бюджетними програмами будуть розподілятися та використовуватися відповідно до затверджених Урядом порядків використання.
Kurkul.com: Що ще плануєте зробити для фермерів у наступному році?
Тарас Кутовий: На підтримку малих сільгоспвиробників у 2017 році Уряд планує виділити близько 5,5 млрд гривень. Кошти переважно будуть спрямовані фермерам, які обробляють до 500 га і займаються тваринництвом чи вирощуванням нішевих сільгоспкультур. Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» Мінагрополітики передбачені видатки за бюджетною програмою «Надання кредитів фермерським господарствам» в обсязі 65 млн грн, з яких: 25 млн грн — за рахунок загального фонду, 40 млн грн за рахунок спеціального фонду.
Kurkul.com: Чи планують підтримувати фермерів, що займаються нішевими культурами?
Тарас Кутовий: Так, постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 № 609 «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам» удосконалено механізм використання коштів, спрямованих на фінансову підтримку фермерських господарств — переможців конкурсу. Зокрема, удосконалено процедуру проведення відбору переможців конкурсу, збільшено граничну суму фінансової підтримки фермерських господарств на поворотній основі до 500 тис. грн. Також розширено коло напрямів надання фінансової підтримки та встановлено пріоритети, за якими буде надаватись перевага при визначенні переможців конкурсного відбору (членство у сільськогосподарському обслуговуючому кооперативі, провадження діяльності з вирощування та розведення великої рогатої худоби, обробіток земельних ділянок площею не більше 500 га, закладення молодих плодово-ягідних та виноградних насаджень, перехід до виробництва органічної продукції (сировини).
Kurkul.com: Чого побажаєте фермерам у Новому Році?
Тарас Кутовий: Ці свята знаменують, з одного боку — завершення певного етапу в житті кожного, коли ми підводимо підсумки зробленого. З іншого боку, вони свідчать про народження нового часу, дають нам нові надії та сподівання.
Роботу українських аграріїв неодноразово відзначали і Президент України і керівництво Уряду. І дійсно — маємо результати, якими можемо пишатися. Ми прожили непростий, але вдалий рік. Незважаючи на погодні випробування, українські аграрії зібрали достойний урожай. Виростили для українців достатньо і хліба, і до хліба!
Аграрна галузь стабільно залишається наповнювачем державного бюджету, і ці надходження щороку зростають. Україна вкотре довела, що є сильною аграрною державою, яку поважають у світі. І наша мрія — щоб Україна твердо закріпила свої позиції лідера на міжнародній арені.
У цьому році ми приділили увагу кожній галузі, кожному напряму, намагаючись переформатувати застарілі відносини, дати новий поштовх для розвитку всього сільського господарства та сільських територіальних громад. Маємо бути певними, що будь-які труднощі є плинними. Українці — працьовитий і талановитий народ, який, об'єднавшись навколо єдиних цінностей, зможе збудувати сильну країну. Бажаю успіху та розвитку кожному аграрію в наступних роках!
Kurkul.com: Дякуємо за розмову і бажаємо розвитку і Вам також!
Наталія Білоусова, Вікторія Сумченко, Kurkul.com
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта