Українське Дунайське пароплавство викупило в Австрії 60 барж
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

ПрАТ «Українське Дунайське пароплавство» (УДП) після погашення боргу, який накопився ще з радянських часів, отримало від Австрії 60 барж-секцій типу «Європа-IIБ».

Про це повідомляє прес-служба УДП.

Зазначається, що у 1989 році «Совкомфлот» уклав контракт з австрійським банком BAWAG leasing GmbH на будівництво барж-секцій типу «Європа-IIБ». При розпаді СРСР УДП стало правонаступником зобов'язань «Совкомфлота».

Згідно з договором був внесений аванс у розмірі 15% від вартості барж, решту суми з відсотками пароплавство повинно було погашати за графіком. Однак графік часто зривався, потім платежі зовсім припинилися у зв'язку з фінансовими проблемами підприємства через ембарго ООН проти Югославії, військові дії в цій державі та руйнування мостів на Дунаї.

Станом на грудень 2014 року залишок самого боргу за будівництво барж склав понад 7 млн євро та близько 2 млн євро ― за відсотками. У результаті тривалих переговорів УДП ц 2015 році вдалося досягти домовленості з BAWAG leasing GmbH та Австрійським контрольним банком (Österreichische Kontrollbank AG, OeKB), що виступив гарантом уряду Австрії, про зниження заборгованості на 90% ― до 1,5 млн євро, за умови її погашення за погодженим графіком до 30 листопада 2016 року.

24 листопада поточного року борг повністю погашений, і вже в грудні у Відні була нотаріально оформлена передача 60 барж у власність групи компаній УДП.

Зазначається, що погашення давнього кредиту відкриває для ПрАТ «Українське Дунайське пароплавство» можливості нових експортних ліній при підтримці Австрії.

«Доказ надійності УДП є знаковим у співробітництві з банками Австрії, і ми щасливі, що закриттям 27-річного кредиту нам вдалося продовжити шлях для майбутнього експортного фінансування між нашими країнами», ― сказав голова правління ПрАТ «УДП» Дмитро Барінов.

Читайте також:

За підсумками 2016 «Укрзалізниця» очікує зменшення вантажоперевезень на 2,1%

Попит на зерновози знизився до 3,4 тис. вагонів