«Наші бджолярі нарікають, що нема ціни на мед. Але потрібно шукати альтернативи і дивитись на світовий досвід. Окрім меду як товару, бджолярі можуть запропонувати послуги — запилення на фруктових, ягідних, баштанних, гречці та соняшнику», — вважає Мирон Пундор.
За підрахунками експерта, у 2016році для аграріїв США запилення яблуні та сливи коштувало 220 доларів за гектар, вишні – 314$/га, малини – 543$/га. В Китаї запилення на гектар груші буде коштувати ще дорожче — 600$/га. Груша вимагає 10 бджолосімей на гектар, тому пасічники неохоче виїжджають на грушу.
Потенціал заробітку на послугах опилення в Україні експерт оцінює в 52 млн доларів США щорічно, виходячи з розрахунку, що в країні 240 тис. га плодових і ягідних, а послуга в середньому коштує 220$/га.
На думку експерта, особливу увагу слід закцентувати на запиленні баштанних культур, площі під якими зростають: під кавунами, динями, гарбузами площа становить 200 тис. га, і, зокрема, сьогодні під гарбузом маємо вже 20 тис. га в Україні. В США запилення одного гектару баштанних коштує близько 150$/га.
Наймасштабніші перспективи — на запиленні соняшника. «Соняшник – клондайк, в Україні 6 млн га під цією культурою. На 10-20% збільшується урожайність при своєчасному запиленні», говорить Мирон Пундор. Але запилити всі посіви соняшнику бджолами нереально, лімітуючий фактор – кількість бджолосімей. Їх тільки 3 млн в Україні і теоретично можна запилити тільки 3 млн га соняшника в Україні.
В цілому експерт оцінив потенціал українського ринку послуг запилення в 350 млн доларів США на рік.
Король Оксана, Инфоиндустрия
© ООО "Агро Онлайн", 2025, support@agro-online.com | Оферта