Дрібним виробникам варто зосередитися на отриманні максимального прибутку з 1 га – Андрій Ярмак
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

AN_224.jpg

Виробництво продуктів з доданою вартістю, наприклад вирощування ягід, дозволяє створювати в тисячі разів більше місць в розрахунку на один гектар. Воно, також, дозволяє значно більше заробляти в розрахунку на одиницю земельної площі, за умови професійного підходу до організації бізнесу. Тому українським сільгоспвиробникам, можливо, варто зосередитися на тому, щоб отримувати максимальну кількість грошей з одного гектару, не використовуючи екстенсивно великі площі земельних угідь. Про це повідомив експерт Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН ФАО Андрій Ярмак, виступаючи під час XVII Міжнародного економічного форуму «Львівщина – локомотив промислової революції в Україні», що проходить цими днями у Львові.

На початку свого виступу Андрій Ярмак поінформував, що сьогодні ФАО реалізує багато проектів в Україні, адже наша країна вважається однією з ключових для забезпечення продовольством всього світу.

«У нас є багато спільних проектів по всій Україні з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) – це таке поєднання технічних знань та фінансових можливостей»,- сказав Андрій Ярмак.

Він також повідомив, що протягом останніх трьох років, ФАО спільно з Львівською облдержадміністрацією, займалися просуванням розвитку тих сільськогосподарських сегментів, що дозволяють створити максимальну кількість робочих місць у сільській місцевості.

«Я хочу наголосити на тому, що останнім часом ситуація кардинально змінилася. Понад двох років потому ми проводили тут велику конференцію «Мільйон з гектару». Її основна ідея полягала в тому, що незважаючи на те, що Україна має сільгоспугіддя за розміром найбільші в Європі, нам не обов’язково їх використовувати екстенсивно. Львівський регіон має малоземелля і нам, можливо, зосередитися саме на тому, щоб отримати максимальну кількість грошей з одного гектару.

Річ в тім, що виробництво продуктів з доданою вартістю, наприклад вирощування ягід, дозволяє створювати в тисячі разів більше робочих місць в розрахунку на 1 гектар. Це нібито не погано. Але переважно ці робочі місця є сезонними. Тому тут є і негативні аспекти. В чому вони полягають? В тому, що останнім часом, з отриманням Україною безвізового режиму з ЄС, почало бракувати робочої сили при виробництві продукції з доданою вартістю»,- зазначив експерт ФАО.

Андрій Ярмак також наголосив, що наступні 2-3 роки будуть дуже важливими для сільського господарства і для тих виробників, що розраховують на недорогу українську робочу силу, адже працівників буде менше.

У зв’язку з цим, за словами експерта ФАО, виникає питання, чи надалі робити акцент на розвитку сегментів, в яких потрібно багато людей, чи можливо варто зосередитися на чомусь іншому?

«В чому полягає вихід. Ми орієнтуємо людей на те, що є певні види діяльності які можуть приносити прибуток силами однієї родини. В такому випадку ви не залежите від вартості робочої сили, адже кожна родина, що обробляє 0,5-1,5 га малини заробляє суттєві кошти»,- навів приклад Андрій Ярмак.