Олександр Жемойда: Ми дорослішаємо, бо якість української продукції постійно зростає
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Олександр Жемойда, координатор робочої групи з питань розвитку ринку при Міністерстві АПК
Kurkul.comОлександр Жемойда, координатор робочої групи з питань розвитку ринку при Міністерстві АПК

Вклав гроші, виростив продукцію… куди збувати? Питання, на яке доводилося шукати відповідь чи не кожному сільгоспвиробнику. Тим більше це стосується тих, хто хоче продавати не сировину, а вже готову оригінальну продукцію.

Під час Міжнародної агропромислової виставки та форуму з розвитку фермерства АГРОПОРТ Схід Харків 2017 журналісти Kurkul.com поспілкувалися з представником Офісу підтримки реформ при Міністерстві АПК, координатором робочої групи з питань розвитку ринку Олександром Жемойдою і з’ясували, які етапи слід пройти виробнику, щоб вивести свій продукт на зовнішній ринок. А також дізналися, як експерт ставиться до того, що Україна є «майданчиком» для виготовлення продукції, яка повністю відправляється на експорт.

Kurkul.com: Розкажіть про основні напрямки вашої роботи в Офісі підтримки реформ. Як плануєте розширювати ринки збуту української продукції?

Олександр Жемойда: Розширення ринків збуту — це один з напрямків роботи Міністерства аграрної політики та продовольства України в рамках стратегії «3+5». Ми повинні забезпечити доступ вітчизняного виробника до зовнішнього ринку. Тому що статистика свідчить про те, що протягом кількох останніх років по деяких напрямках виробництва ми вже перевищуємо потребу, і нашому аграрному сектору потрібен додатковий ринок збуту. Тобто ми повинні експортувати продукцію. На сьогоднішній день ми маємо робочу групу, яка в собі об’єднує близько 40 профільних асоціацій і окремих експертів, фахівців Держпродспоживслужби тощо. Також ми постійно залучаємо фахівців з інших міністерств або з центральних органів виконавчої влади, але це вже залежить від того, яким питанням ми займаємося. На початку нашим завданням була систематизація кроків та напрацювань, які були зроблені до нас. Станом на сьогодні ми розширили трохи свою активність, здійснюємо аналітичний супровід, експертизу, операційний супровід. І  окремим нашим завданням є формування або експертиза нормативних документів, які є на розгляді в Мінагрополітики, подаються на узгодження із іншими центральними органами виконавчої влади й навпаки приходять на узгодження до міністерства.

Олександр Жемойда

Kurkul.com: Чи одразу Офіс підтримки реформ інтегрувався з Мінагрополітики?

Олександр Жемойда: Скажімо так — зараз співпраця вже стала глибшою, швидшою та більш акцентованою. Наразі ми займаємося тією частиною, яка стосується експортних можливостей або окремих ринків збуту чи країн, з якими Україна веде перемовини.

Kurkul.com: Яким є шлях нашої продукції на експорт? Наскільки це тривалий і складний процес, і які кроки він передбачає?

Олександр Жемойда: Це залежить від того, яка частина активності країни або бізнесу чи асоціації «зіграла». Тому що, наприклад, ми є знаними на зерновому ринку — весь світ знає, що Україна є експортером зерна. Весь світ знає, що ми є  №1 експортером олії у світі. Натомість далеко не усім у світі було відомо, що ми є експортерами борошна, і зараз ми ростемо в цьому напрямку, світ потрохи до нас звикає. Так само не весь світ знав, що ми є «молочною» і «м’ясною» країною. Але по кожному виду продукції існує певний алгоритм потрапляння на ринок. З одного боку, бізнес має відчувати й бачити, що ми є привабливими по ціні та якості, а також той факт, що нас цей ринок цікавить, та він є платоспроможним для нашої продукції. А з іншого боку, ми маємо виконати всі формальності для того, щоб туди потрапити: увідповіднення фітосанітарним або ветеринарним нормам, сертифікатам,взаємне визнання тощо. І ось саме цей процес може тривати один чи кілька років. Саме тут усе залежить від спільної активності бізнесу, виконавчих органів. Загальна процедура така: є ініціатива бізнесу, є звернення — починається процес комунікації між офіційними органами. Увідповіднення, обмін ініціативами, обмін інформацією, обмін опитувальниками, сертифікати тощо. Також велику роль відіграють виставкові заходи та ініціативність компанії.