Олена Сукманова: Я прийшла надати нового поштовху в боротьбі з рейдерством
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Олена Сукманова: Я прийшла надати нового поштовху в боротьбі з рейдерством

У липні 2017 року уряд звільнив з посади заступника міністра юстиції з питань державної реєстрації Павла Мороза  і  призначив на цю посаду Олену Сукманову.  Саме вона тепер у Мін’юсті головна за боротьбу з рейдерством.  Справа ця на перший погляд – не жіноча, але з перших кроків Олени Сукманової видно – запал робити зміни є, але чи дадуть (обставини і люди)? Як саме вона бореться з аграрними рейдерами? Які запобіжники від земельних афер закладає сьогодні Мін’юст?  Про  це та про  багато  іншого  в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com розповіла сама Олена Сукманова:

AgroPolit.com: В агробізнесу виникає багато питань до колишнього керівника Комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації прав Міністерства юстиції України Павла Мороза та, власне, до роботи самої комісії. Чи проводилася інвентаризація його діяльності?

Олена Сукманова: Важко коментувати дані, яких ти не знаєш, а лише чув від когось. Тому, думаю, буде некоректно говорити, яким чином відбувалася робота. За моїй каденції трапляються випадки, коли люди, що незадоволені рішенням Комісії, замість звернення до суду, розпочинають якісь брудні компанії в ЗМІ щодо негативного висвітлення роботи Комісії.

Коли я прийшла на посаду, то з’ясувала реальну кількість скарг і стан справ з їхнім розглядом. Майже всі вони розглядаються вчасно, хоча навантаження на Комісію дуже високе. Минулого ж року, дійсно, навіть не всі юристи знали про її діяльність.

Читати до теми: Комісія при Мін’юсті сприяє рейдерським захопленням? 

AgroPolit.com: І все-таки, що з результатами діяльності Вашого попередника: чи будуть скасовуватися якісь рішення на ліквідацію договорів оренди? Адже у бізнесу є питання в цій частині,  яскравий приклад цього — ситуація з «Перлиною Поділля».

Олена Сукманова: Мін’юст — не той орган, який має робити таку перевірку (діяльності попередників. — Ред.). Щодо «Перлини Поділля» є судові провадження, відкрито кримінальну справу, де тривають слідчі дії. Робити висновки щодо неї — компетенція правоохоронних органів. Зі свого боку, ми надали всі копії документів у рамках цієї справи. Щодо інвентаризації та скасування рішень — ми діємо у рамках закону як державні службовці. Законодавство взагалі не дає можливості переглянути якісь рішення Комісії. Інша справа — суд: там можна поновити термін звернення до суду чи переглянути рішення Комісії за наявності нововиявлених певних обставин. Комісія не є судовою гілкою влади і не має таких повноважень.

У Мін’юсті є 20 звернень до правоохоронних органів щодо злочинів, які ми побачили під час розгляду скарг. Інформації за більшістю з них ми поки що не маємо

AgroPolit.com: Мін’юст планував звернутися до правоохоронних органів щодо перевірки діяльності Мороза, щоби зняти всі питання? Адже вже існує кримінальна справа у Генпрокуратурі щодо вивчення діяльності цієї комісії в частині справи «Перлина Поділля».

Олена Сукманова: У Мін’юсті є 20 звернень до правоохоронних органів щодо злочинів, які ми побачили під час розгляду скарг. Інформації за більшістю з них ми поки що не маємо. Хоча ще в липні, прийшовши на посаду, звернулася до всіх правоохоронних органів, де зареєстровані наші звернення, щоб побачити картину. На жаль, щодо більшості звернень навіть не отримали відповіді.

Майже 80% скарг Комісії стосуються подвійної реєстрації договорів оренди

AgroPolit.com: Коли Вас 11 липня 2017 року приймали http://ua.interfax.com.ua/news/political/435243.html на посаду, які завдання поставив перед Вами міністр?

Олена Сукманова: В Мін’юсті, на відміну від бізнесу, відсутня система KPI в її класичному розумінні, але всі завдання обговорювалися. Перше — активізація роботи Комісії та Мін’юсту в питанні боротьби з рейдерством. Друге — розвиток загальнонаціонального просвітницького проекту «Я маю право». В його рамках діють мобільні групи, які їздять по селах у контексті роботи антирейдерських штабів. Адже часто випадки рейдерства трапляються від незнання закону, наприклад, що договори оренди слід реєструвати. Окрім того, одним із завдань було напрацювання законодавчих ініціатив.

Читати до теми: Євген Шевченко: Коли на твоєму боці поліція чи СБУ, ти можеш брати усе, що тобі сподобається 

AgroPolit.com: Які існують різновиди агрорейдерства та що найбільше болить?

Олена Сукманова: Найбільша частка всіх звернень до Комісії — справи по земельних відносинах. Майже 80% скарг Комісії стосуються подвійної реєстрації договорів оренди. З одного боку, зараз пора врожаю і є бажаючі його незаконно зібрати.  З іншого — відсутність нотаріального посвідчення реєстрації договорів оренди. В чому суть:  минулого року прийнято антирейдерський закон, який звузив коло можливостей рейдерських захоплень корпоративних прав. Ми повернулися до нотаріального посвідчення протоколу загальних зборів, запровадили кримінальну відповідальність реєстраторів тощо. У випадку з договорами оренди цього немає, тому є багато випадків підроблених підписів, реєстрації договорів за неіснуючим рішенням суду, коли реєстратори не зверталися до Держгеокадастру для перевірки факту чи проводилася реєстрація договору на землю до 2013 року. Звідси й з’являються ситуації, коли два підприємства виходять на поле і намагаються зібрати врожай.

У цьому році Комісія задовольнила загалом біля 200 скарг щодо земельних ділянок. Як результат — власникам було повернуто понад 5200 земельних ділянок загальною площею майже 7 тис. га

AgroPolit.com: Скільки таких випадків?

Олена Сукманова:  Ми не ведемо точної статистики, скільки скарг приходить в Комісію саме через подвійну реєстрацію договорів оренди. Як я вже зазначила, їх приблизно 80% у сезон. Можу сказати, що тільки в цьому році Комісія задовольнила загалом біля 200 скарг щодо земельних ділянок. Як результат — власникам було повернуто понад 5200 земельних ділянок загальною площею майже 7 тис. га.

Сьогодні відкрито 11 кримінальних проваджень

AgroPolit.com: Раніше Ви говорили про 5 відкритих кримінальних проваджень. Що з ними?

Олена Сукманова: Ми говорили про 5 проваджень, які відкрито за період діяльності антирейдерських штабів. Сьогодні їх уже 11. На всіх штабах я прошу звітувати органи, щоб розуміти, яким чином триває розгляд. Але є таємниця слідчих дій. Наразі інформації для розголошення щодо них немає.

Читати до теми: Рейдерство в Україні — під прикриттям закону? 

AgroPolit.com: Наскільки швидко аграрій зможе повернути майно, якщо звернеться до Комісії?

Олена Сукманова: Нормативний термін розгляду скарги — від 35 до 45 днів. Але робота антирейдерських штабів — у пріоритеті. Всі отримані від них скарги  розглядаємо оперативно. Приклад — «Нива-2010». До цих штабів звертаються не лише агропідприємства. Нещодавно  у Полтавській області відбулося захоплення гранітного кар’єру. Так-от, фактично за 2 тижні відновили їм права.

AgroPolit.com: Як виглядає система пріоритетів розгляду рейдерських справ у Мін’юсті: від антирейдерських штабів — і далі вниз, чи  інакше?

Олена Сукманова: У нас немає встановленої першочерговості. У випадку зі штабами йдеться, як правило, про дуже оперативні ситуації, де кожен день важливий, адже можуть відбутися фізичні сутички між людьми, можуть вкрасти з поля врожай. Тому оперативність дуже важлива. Якщо ми бачимо, що відтермінування може призвести до гірких наслідків, то намагаємося не відтягувати з  прийняттям рішення. Окрім того, ми беремо до уваги також і складність скарги.

Читати до теми: Мін'юст відправить «у поля» мобільні антирейдерські групи 

AgroPolit.com: А як збираєте таку інформацію?

Олена Сукманова: Маємо один канал — реєстрації в журналі всіх скарг. Ще важливо, що ініціатива створення антирейдерських штабів піддавалася критиці, мовляв, влада імітує. Але я хочу довести читачам, що в кількох регіонах агроштаби разом із правоохоронцями та Мін’юстом просто не допускали фізичного зіткнення на полях. Наприклад, у Чаплинці на Херсонщині одночасно зібрати врожай планували дві групи серйозно налаштованих людей із технікою. Їхньому фізичному протистоянню запобігли представники штабу з правоохоронцями. Наступного дня на врожай наклали арешт, доки суд не визначить, хто має право його збирати.  На Дніпропетровщині штаб отримав інформацію про протиправну спробу невідомих осіб зібрати врожай у селі Малинове Солонянського району з полів, орендарем яких є ТОВ «АгроНіка+». Конфлікт вдалося врегулювати завдяки спільним діям членів штабу та групи швидкого реагування Нацполіції.

AgroPolit.com: З Вашої розповіді виглядає так, що саме антирейдерські агроштаби від самого початку вирішували питання протидії рейдерам. Однак це не так. Нагадаю, що їх появі передував конфлікт у с. Бережинка, де люди почали виступати самі, а коли місцева влада вкотре не почула, вони звернулися до депутатів (Мірошніченка, Семенченка та Соболєва).  Далі більше — поліція побила людей і АТОвців, котрі приїхали їх захищати від рейдерів, бо місцеві органи влади намагалися зам’яти справу. Згодом цей факт керівник Кіровоградської нацполіції заперечив. Потім був форум в Одесі й колективне звернення бізнесу на ім’я Президента та всіх керівників правоохоронців з вимогою зупинити лавину рейдерства в Україні.  І тільки після цього всього у верхах заговорили про штаби. Тому казати, що в боротьбі з рейдерами бачимо симбіоз лише владних органів — не варто. Радше, це був вимушений крок.

Олена Сукманова: Це був доцільний і вчасний крок. Звісно, неможливо говорити про ініціативу влади. Адже її функція не створювати й вишукувати проблеми, щоб потім їх вирішувати, а реагувати на ті проблеми, які отримуємо саме від людей.

Читати до теми: АФЗУ зафіксувала 570 випадків рейдерства 

AgroPolit.com: До речі, щодо реакції. Ви відреагували на випадок у с. Бережинка? Що буде з працівниками Нацполіції,  які били людей? Вони будуть покарані?

Олена Сукманова: Я особисто двічі їздила і спілкувалася з потерпілими. Вперше було дуже важко подолати напругу негативних емоцій від людей. Ми витратили дуже багато часу, поки перейшли до конструктиву й співпраці з адвокатами. Та коли я привезла наказ про повернення 35% власникам «Нива-2010» — рівень довіри до органів влади зріс.

ПРО РЕЗУЛЬТАТИ РОЗСЛІДУВАННЯ У СПРАВІ «БЕРЕЖИНКА-2010»

AgroPolit.com: Правоохоронці будуть покарані? І як, вдалося встановити — били вони людей, чи  міліцію побили «селяни-тітушки»?

Олена Сукманова: Я там не була, коли  ці події відбувалися. Тому не можу стверджувати —  було побиття, чи ні. Та наразі є 4 кримінальні справи, і минулого місяця правоохоронці звітували про те, що, начебто, за 2 кримінальними справами за фактом побиття через два місяці буде виголошено підозру поліції. Крім того, з усіма депутатами аграрного комітету (Мірошніченком,  Бакуменком,  Козаченком) у нас плідна співпраця щодо справ, які ми розглядаємо під головуванням віце-прем’єра Степана Кубіва. Кожного засідання намагаємося розглянути за окремим кейсом.