Рік, що минув, був непростим для галузі. За даними Держстату, за перші шість місяців 2016 року виробництво ковбасних виробів скоротилося на 2,6% до 130 тис. т. в порівнянні з аналогічним періодом 2015 року. Здавалося б, зниження некритичне, але виробники прагнули утримати планку валових показників, кинувши в бій останні резерви.
Масовий перехід на випуск продуктів невисокого цінового сегмента (в основному, варених ковбас і сосисок), широке використання м'яса курки в рецептурі, рекламні акції і ребрендинг торгових марок, оптимізація витрат та інше дозволили утримати галузь від обвалення, але не від стагнації.
«Ринок вичерпав можливості широкого асортиментного та цінового маневру, і переходить сьогодні до жорсткої позиційної боротьби за споживача. Тому конкурентна боротьба в 2017 році значно посилиться і загостриться», - вважає директор управління маркетингу м'ясної фабрики «Фаворит Плюс» Михайло Фоломін.
Жорсткість протистояння обумовлена як скороченням споживання м'ясо-ковбасних виробів в силу загального зниження купівельної спроможності населення (експерти оцінюють втрати споживання в 12-14%), а також значного відтоку споживачів на заробітки за кордон, продовження процесу зростання частки великих виробників в загальному обсязі національного виробництва (шість підприємств сьогодні займають 52,2% обсягу ринку), - з іншого. В таких умовах загострення конкуренції не уникнути.
Втім, задаються питанням аналітики, а чи була вона до цього? Адже всім всього вистачало: покупцям - ковбаси, а виробникам - покупців. У період інтенсивного росту і насичення ринку боролися спочатку за обсяги виробництва і вже потім за асортиментні і смакові надмірності. У 2016 році великі виробники зосередилися на ребрендингу продукції і торгових марок, навколо яких збирали лояльний контингент покупців.
У цьому році ця діяльність буде інтенсивно тривати одночасно з колективними зусиллями провідних операторів навести лад на ринку м'ясо-ковбасних виробів. Справа в тому, що одним з неприємних, але малопомітних для стороннього погляду результатів стагнації ринку стала його маргіналізація. Фальсифікована і нелегально вироблена м'ясоковбасна продукція, недобросовісна конкуренція і прямий обман споживача, стали широко поширеним явищем. Обсяг такої продукції оцінюють приблизно в третину від валового виробництва. «Продукт м'ясовмісний» реалізується під маркою ковбасних виробів, але за ціною вдвічі-втричі нижче оригіналу. Свідомо чи ні, але покупець бере такий товар, завдаючи фірмовим виробникам істотні фінансові збитки і зниження рівень довіри до галузі в цілому.
Сумлінні учасники ринку очікують з боку державних контролюючих органів ефективної роботи з реалізації наказу №45 від 28.05.2015 р ДП «УкрНДНЦ» (Продукти м'ясні та вироби м'ясомісткі. Номенклатура та вимоги до назв ДСТУ 7680 до: 2015), який вступає в силу з 1 січня 2017 року. Якщо діяльність ковбасних піратів державою не буде припинена, ринок очікують серйозні проблеми.
За споживачем потрібно доглядати ... Загалом, стандартне звернення «дорогі покупці» знаходить сьогодні свій істинний сенс.
За матеріалами: АгроПерспектива
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта