Більше двох років тому скасували ліцензії на землеоціночну діяльність, але ринок від цього не став простішим. Хто ж сьогодні має право оцінювати землю, розповів директор департаменту оцінки та консалтингу CBRE Ukraine Станіслав Іванов у своєму блозі на «Новий час. Бізнес».
Нагадаємо, що у 2018 році можливе проведення всеукраїнської оцінки сільгоспземель.
За словами Іванова, законодавство з оцінки землі неоднозначно трактує коло суб’єктів, що можуть здійснювати оцінку землі.
Згідно абзацу 3 статті 6 закону Про оцінку земель, яка окреслює коло суб’єктів, що можуть проводити оцінку земель. «Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є […] юридичні особи – суб'єкти господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, що мають у своєму складі оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок та які зареєстровані у державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників».
Варто зазначити, що стаття написана і подана, значною мірою, двояко. Досвідчені експерти не дивуються: хотіли, а може й не хотіли, як краще, а вийшло – як вийшло. При цьому, багато хто звинувачує законодавців у продовженні лобіювання інтересів землевпорядників на оціночному ринку. Але мова навіть не про це, а про вміння викладати свої думки у законах, щоб не виникало викривлення змісту чи неоднозначних їх трактувань», ‒ коментує директор департаменту оцінки та консалтингу CBRE Ukraine.
І зазначає, що згідно з одним із трактувань, право на проведення оцінок земельних ділянок мають тільки ті, хто зареєстрований у державному реєстрі сертифікованих землевпорядників.
Проте, не зрозуміло до якого слова відноситься займенник «які» – до суб'єктів господарювання чи до оцінювачів? Законотворці видали текст, який фактично зобов'язав юридичні особи реєструватися у реєстрі фізичних осіб, що неможливо. Таким чином, юридичних осіб залишили «за бортом», ‒ пояснює експерт.
Він відмічає, що у той же час, закон можна трактувати інакше. Наприклад, посилаючись на абзац 5 статті 6 того ж закону, юридичні особи, які в своєму складі мають сертифікованих інженерів-землевпорядників, можуть займатися оцінкою землі. Тобто, землевпорядники все ж таки залишаються головними дійовими особами на ринку землі. Без них оціночним компаніям ніяк.
Все це нагадує історію з фразою «стратити не можна помилувати». Багато фахівців намагалися отримати роз'яснення у Держгеокадастрі. Деякі з цих письмових відповідей я читав – складні, заплутані, казуїстичні відповіді, що не дають пояснення колізії у законі, яка виникла», ‒ розповідає Іванов.
Він наголошує, що сьогодні потрібні зміни в закон з чітко окресленою, прозорою відповіддю на питання «хто має право здійснювати експертну грошову оцінку земельних ділянок в Україні».
У кращому випадку відповідь повинна б звучати так, що оцінювати землю мають право фізичні особи, які оформили статус фізичної особи-підприємця, які отримали свідоцтво оцінювача землі та нерухомого майна. Або ж це право матимуть юридичні особи, які мають у своєму складі осіб з вищезгаданими свідоцтвами. Якщо ж міркувати зовсім ідеалістично, то можна було б розпочати видання загального сертифікату оцінювача нерухомості, який включав би у себе право оцінювати земельні ділянки та споруди, розташовані на них. Але це вже зовсім інша тема для статті», ‒ підсумовує Станіслав Іванов.
© ООО "Агро Онлайн", 2025, support@agro-online.com | Оферта