АгроПолігон Кернел. Сидерати: експеримент триває
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Коренева система сидератів
Фото: SuperAgronom.com
Коренева система сидератів

Фахівці компанії «Кернел» уже давно шукають оптимальні шляхи покращення якості та родючості ґрунтів. Одним з експериментів у цій сфері стало застосування сидератів, наразі у компанії шукають сидеральні суміші та технології вирощування, які максимально вирішуватимуть поставлене завдання — покращення якості ґрунтів та збереження вологи, а до того ж будуть найбільш економічно доцільними.

Отож, ми у рамках проекту АгроПолігон уважно слідкуємо за розвитком цього концептуального експерименту. Уперше на полях компанії «Кернел», де вирощують сидерати, ми побували 5 вересня. Тож про способи та строки сівби, технології обробітку ґрунту й перелік підібраних сидеральних сумішей нам уже детально розповіли.

АгроПолігон Кернел: Сидерати — концептуальні експерименти з підвищення якості ґрунтів

Читати

І ось 26 вересня ми вдруге прибули на поле підприємства «Дружба-Нова», де розташовано один із пунктів Науково-дослідного центру Агробізнесу «Кернел». А звідти поїхали на поля кластера «Пальміра», де розміщено промислові посіви сидератів. Ми приїхали відслідкувати теперішній стан посівів і запитати у фахівців компанії, як просувається «сидеральне дослідження».

Поле сидератів №1. Експериментальне

Експериментальне поле площею 6 га розташоване поблизу смт Варва у Чернігівській області. Тут розміщено 15 дослідних ділянок, одна з яких є контрольною.

Нас зустріло розмірене гудіння бджіл: попри прохолодну погоду та вітер, комахи старанно збирали нектар з ярого ріпаку, який уже закінчує цвітіння та має досить великі перші стручки, та фацелії, яка саме цвіте. Цвіте на ділянках і гречка, а ось горох вже у фазі молочної стиглості, тож Аркадій Лунгул, керівник Науково-дослідного відділу «Кернел», гостинно запросив нас поласувати «молодим горошком».

«Як бачите, практично на всіх ділянках маємо добре розвинені рослини, з потужною вегетативною масою та міцною кореневою системою. Цьому посприяв і дощ, який пройшов під час вашого минулого візиту. 15 мм опадів стали дуже у пригоді нашим сидератам», — говорить Аркадій Лунгул.

 Аркадій Лунгул, керівник Науково-дослідного відділу «Кернел»

Він розповідає, що тут був іще один невеликий дощик, який додав 3 мм вологи полю. Хоч і небагато, зате корисно. Стан рослин на ділянках оцінює як гарний, озимий ріпак має міцні великі листки й підходить до фази бутонізації, ярий уже формує стручки, хоча ще й цвіте. Особливу увагу АгроПолігону Аркадій Лунгул звертає на фацелію, котра вже милує око розкішними фіолетовими квітами.

 Фацелія

«Саме ця рослина, за нашими дослідженнями, найкраще виконує функцію фіксації азоту у ґрунті, навіть краще за сою, горох та інші бобові. Результат її «роботи» з насичення ґрунту азотфіксуючими мікроорганізмами ми можемо побачити вже зараз: суміші з фацелією розвинені краще, рослини міцніші та мають більшу вегетативну масу», — говорить пан Аркадій.

 

Дійсно, якщо порівняти ріпак ярий у монокультурі, у суміші з гречкою та соєю, а також у суміші з фацелією та гречкою і лише з фацелією, останні два варіанти виглядають набагато краще. У сумішах із фацелією ріпак ярий має міцніші та розгалуженіші корені, самі рослини вищі.