Фермер власноруч зібрав олійницю та експериментує з оліями
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

44.jpg

Фермер Григорій Фокін з села Сиволож Борзнянківського району Чернігівської області власноруч зібрав олійницю і навчився виготовляти олію з різних культур. Потужність агрегату складає в середньому 130 кг зерна на годину.

Олійний прес витискає олію з будь-якої культури, що має масла - льон, рижій, гарбузове насіння, соняшник, гірчиця, кукурудза, соя – це далеко не повний перелік культур, які встиг видавити апарат фермера.  

Вихід олії залежить від багатьох факторів: вологості, засміченості, олійності зерна. Наприклад, зі свого соняшника в розрахунку на 100 кг збіжжя фермер отримає  приблизно 35 л олії. Гарбузове насіння дає 20-25 л зі 100 кг. Якщо соняшник чистий із вологістю 8% - вихід із одного центнера складе 35-40 л олії.

Г.Фокін каже, що якісний продукт можна отримати з будь-якої культури, де є олійні масла. Та все ж найпопулярнішою олією серед населення залишається соняшникова, її замовляє більшість селян. Саму ж культуру фермер називає живою валютою.

Олійниця фермера користується попитом, а секрет популярності його продукції – у технології виготовлення олії. Робить її Г.Фокін дідівським способом – без консервантів і рафінування.

Процес виготовлення олії складається з різних стадій підготовки зерна: спочатку його сушать, потім частину підсмажують – для запаху. У спеціальний бункер засипають висушене зерно, вологість якого має відповідати державним стандартам і не перевищувати 8-10%. Засипане збіжжя потрапляє під спеціальний прес. Там воно нагрівається і через певний проміжок часу на виході - окремо олія та макуха. Отриману олію відстоюють.

За словами Г.Фокіна, завдяки просмаженню зерна олія виходить запашною – без рафінацій і консервацій. Фермерська олія не піниться й не пригорає, бо в ній немає води.

До рафінації олійного продукту фермер ставиться досить скептично. Дивують фермера і терміни зберігання так званої «заводської» олії. Наприкал, лляна олія «живе» максимум три місяці. Звична всім, запашна і смачна, яскраво-помаранчева соняшникова олія зроблена зі смаженого насіння соняшнику. Всі інші – екстраговані, дезодоровані, виморожені та очищені різними способами олії – не несуть жодної цінності для харчування, крім зайвих калорій. Під час такої обробки жиророзчинні вітаміни та мікроелементи втрачаються. «Продукт за термінами не може зберігатися цілий рік: я не технолог, але розумію, що для цього потрібно або щось додати, або вбити все «живе» ще на старті. Саме тому будь-яку олію з магазину важко назвати якісною», - додає він.

За матеріалами: propozitsiya.com