АгроПолігон Арніка: Вирощування органічної кукурудзи
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

АгроПолігон Арніка: Вирощування органічної кукурудзи

До Глобинського району Полтавської області команда SuperAgronom.com приїхала якраз напередодні Дня незалежності, сонячного серпневого ранку. Ми приїхали у рамках нашого «польового проекту» АгроПолігон, щоб вивчити технологію, за якою у господарствах агропромислової групи «Арніка» вирощують органічну кукурудзу. А також оцінити результати та ефективність такої технології.

Нас зустріли шеф-агроном Сергій Миколайович Середа та провідний фахівець з органічного землеробства, радник генерального директора компанії, Володимир Олексійович Іванюк.

«Ось зараз поїдемо на поле, і вже там будемо дивитися, яка кукурудза виросла, як почувається. Завжди краще одразу показувати результат роботи, хоча б попередній», — майже відразу сказали нам.

Сергій Середа, шеф-агроном компанії "Арніка"

Тут справді не дуже люблять довгих балачок та кабінетної роботи, віддають перевагу практичній діяльності у полях. Тож ми радо вирушили оглядати кукурудзу, яку у господарствах агрохолдингу «Арніка» вирощують за міжнародними органічними стандартами, без штучних мінеральних добрив та пестицидів.

«Дощу в нас не було вже майже місяць, а за вегетативний період їх випало майже вдвічі менше норми. Якщо місячна норма 45-55 мм, то цього літа ми отримували не більше 30 мм за два, а то й три місяці.  Проте на нашому полі ви зможете побачити, що якась волога таки є, рослини не так страждають від «спраги» та спеки, як на сусідніх полях, що належать іншим господарствам. Наші посіви ви легко зможете відрізнити від чужих, з першого ж погляду», — всміхається Володимир Іванюк.

Володимир Іванюк, радник генерального директора компанії

Він правий: вже за кілька хвилин поїздки полями ми можемо більш-менш впевнено сказати, які з них належать господарствам «Арніки». Кукурудза на них міцніша, листя гарно розвинуте й не покручене від спеки, нижні яруси не всихають, на рослинах помітні крупні качани. Володимир Іванюк розповідає, що такий стан рослин — великою мірою заслуга нової системи, яку у господарстві взялися впроваджувати саме цього року.

«Ми даємо рослинам вологу з повітря. За основу технології узяли систему Овсінського, проте модернізували її, пристосували до своїх умов, ретельно підбирали техніку, планували всі технологічні операції. Кінцевий результат будемо бачити пізніше, підсумки підіб’ємо взимку. Проте проміжний результат ви можете спостерігати вже зараз», — говорить він.

Про гібриди й обробіток

А от і поле, на прикладі якого ми будемо досліджувати технологію вирощування кукурудзи. Це поле господарства «Лан-Агро», що входить до структури агрохолдингу «Арніка». Тут на площі 114 га висіяна кукурудза на зерно, гібрид Додікс селекції RAGT. Типи грунтів у даній місцевості та конкретно на цьому полі - чорноземи.

«Це середньоранній гібрид з ФАО 290, який було обрано за високу толерантність до посухи та швидку вологовіддачу. Ми взагалі сіємо близько 80% гібридів селекції RAGT, інші 20% — це гібриди селекції DuPont Pioneer та KWS. Чому саме гібриди RAGT переважають у структурі посівів кукурудзи? Причина здебільшого маркетингова: ми вирощуємо органічну кукурудзу для європейського споживача, а у Європі надають перевагу і європейській же селекції. Тому у виборі орієнтувалися і на агрономічні чинники, і на маркетингові», — пояснює Сергій Середа.

Качани кукурдзи Додікс

За словами шеф-агронома, у виборі гібридів кукурудзи також відіграє роль стійкість до хвороб, адже органічне виробництво виключає застосування хімічних засобів захисту. Гібрид Додікс має стійкість до стеблових гнилей та пухирчатої сажки, і це стало ще одним аргументом на його користь.

Погодні умови цього року кукурудзу не балували: спочатку холодний квітень із заморозками, потім ще й заморозки на початку травня. І раптова спека, яка прийшла одразу за весняними холодами. Подекуди, розповідають нам, кукурудза підмерзла, навіть були побоювання, що на окремих ділянках вона не виживе і доведеться пересівати. Але вижила, “оклигала”, бо заморозки не зачепили точку росту, а до того ж агрономи пильно стежили за посівами.