Верховний Суд України в постанові від 6 вересня 2017 року по справі №6-496цс17 висловив свою правову позицію щодо надання додаткового строку для прийняття спадщини. Які кроки потрібно пройти, якщо пропущений термін для прийняття спадщини, розповіли на інформаційно-юридичному порталі «Я і Закон».
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо:
1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Приймаючи рішення про відмову в позові, суди не завжди досліджують, чи перевіряє нотаріус при відкритті спадкової справи за даними Спадкового реєстру наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту і відповідно відбувалися дії для повідомлення позивача про відкриття спадщини, здійснювався чи виклик позивача як спадкоємця за заповітом, в тому числі шляхом публічного оголошення.
Необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
© ООО "Агро Онлайн", 2025, support@agro-online.com | Оферта