АгроПолігон Кернел: Сидерати — концептуальні експерименти з підвищення якості ґрунтів
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

АгроПолігон Кернел: Сидерати — концептуальні експерименти з підвищення якості ґрунтів

Практично у всіх регіонах України аграріїв турбують проблеми родючості ґрунтів та нестачі вологи. Наш черговий АгроПолігон буде присвячено одному зі способів вирішення цих проблем. А саме — застосуванню сидератів.

Цього разу нашим партнером стала компанія «Кернел». Разом із фахівцями компанії ми слідкуватимемо за ситуацією на полях, на яких будуть випробовувати різні технології введення до сівозміни сидератів.

«Кернел» — одна з найбільших агровиробничих компаній в Україні. Сьогодні її земельний банк становить понад 600 тис. га. Кернел завжди серед лідерів у впровадженні інновацій. Компанія має власний Науково-дослідний центр (НДЦ) Агробізнесу, де розробляє та досліджує різноманітні технології у вирощуванні сільськогосподарських культур. Саме в НДЦ виникла ідея застосування сидератів і вже другий рік поспіль проводяться експерименти та випробовування для розробки методів упровадження їх у виробничий процес.

Аркадій Лунгул, Керівник науково-дослідного відділу «Кернел»

«Ми давно вже всерйоз почали займатися ґрунтом. Робили агрохімічні та структурні аналізи. Відповідно до них вносили добрива, застосовували різні способи обробітку. Також перевірили мікробіоту наших ґрунтів, після чого почали використовувати деструктори, обробляти насіння біопрепаратами або додавати їх в рідкі комплексні добрива. За рахунок застосування комплексних заходів вдалося поліпшити стан ґрунту, але залишилася одна проблема — мікроорганізмам, які поліпшують стан ґрунтів, потрібно чимось живитися. От тоді й постало питання сидератів», — розповідає Аркадій Лунгул, Керівник науково-дослідного відділу «Кернел».

У «Кернел» розробили 4 концепції, за якими проводять дослідження безпосередньо на полях. При цьому мета — не просто поліпшення якості ґрунтів загалом. Стоїть завдання зменшення витрат і водночас підвищення прибутку. Ще одна важлива мета — збереження вологи й підвищення врожайності навіть за несприятливих погодних умов.

«Один зі способів накопичення вологи у ґрунті — наявність якомога більшої кількості рослинних залишків. Тоді й біота розростається, і ущільнення не утворюється, — стверджує Аркадій Лунгул. — Якщо у ґрунті залишається багато решток, вони стають продуктами харчування для мікроорганізмів. Ми їх підсилюємо, додаючи деструктори. Тобто застосовуємо цілий комплекс заходів. І сидерати відіграватимуть тут чималу роль. Таким чином значно менше залежатимемо від таких кліматичних факторів, як відсутність опадів чи високі температури».

У форматі АгроПолігону ми слідкуватимемо за трьома полями. Одне — це комплекс із випробувальних ділянок, а ще два — промислові посіви. На кожному застосовано різні технології у вирощуванні сидератів. Власне, спочатку ми спостерігатимемо саме за їхнім розвитком, а потім — за розвитком основної культури, яку буде висіяно після них, аж до збирання врожаю. Отже, шлях довгий, етапів на ньому багато, тож буде цікаво.

Та спочатку — про концепції, за якими Науково-дослідний центр Агробізнесу «Кернел» проводить дослідження сидератів.

Передусім потрібно зрозуміти саму технологію висівання.

Спосіб перший. Сіяти одразу, щойно зібрали попередник. Роблять це спеціально сконструйованими агрегатами на базі Case IH True-Tandem. Окрім цього вносять КАС і біологічний деструктор стерні із вмістом триходерміну. Одночасно йде сівба — саме завдяки унікальній конструкції агрегату. Коли сидерати підростуть, уже восени за допомогою важкої борони їх зароблять у ґрунт і відразу внесуть добриво.

Спосіб другий (за словами Аркадія Лунгула, таку технологію застосовують у Європі). Культуру-попередник зібрали. Проводячи лущення, заразом внесли КАС-мінералізацію. Почекали 2-3 тижні, поки зійде падалиця (зазвичай, попередник — озима пшениця). Провели культивацію падалиці з одночасним висіванням сидерату. Тут є один нюанс. Якщо в цей період вологи недостатньо, то отримати сходи буде важко. Тому на цей варіант Керівник науково-дослідного відділу Агробізнесу «Кернел» не дуже покладається. Але у процесі дослідження вже побачимо результат.