Цукрова галузь пережила кардинальну трансформацію — на зміну пострадянським неефективним компаніям прийшли власники, здатні вижити в ринковій економіці.
Протягом всіх років незалежності в Україні відбувалася поступова трансформація цукрової галузі. У 1991 році в нашій країні працював 191 цукровий завод. Зараз їх залишилося 42. Але, навіть незважаючи на таке скорочення, Україна не має проблем із цукром. А місця на цьому ринку, як і раніше, мало.
Більше двох третин ринку розділили між собою сім найбільших гравців і лише 30-35% припадає на невеликі інтегровані бізнес-структури. Але консолідація триває і розділ решти ринку — це лише питання часу.
Найбільші гравці цукрового ринку України
Астарта-Київ
Власник: Віктор Іванчик, Валерій Коротков, Fairfax Financial Holdings
Земельный банк: 245 000 га
Астарта створена в 1993 році. Спочатку заробляла на торгівлі нафтопродуктами, які поставлялися з Росії в Україну аграріям, а ті розраховувалися цукром і зерном. Аграрним напрямком компанія зайнялася в 1997 році, коли купила агрофірму Пустовійтове. А в 1999-му перший цукровий завод в Полтавській області. Сьогодні компанія володіє вісьмома цукровими заводами та іншими агрогосподарствами. Підприємства Астарти знаходяться в Вінницькій, Полтавській, Хмельницькій, Тернопільській, Житомирській та Харківській областях. Крім випуску цукру, компанія займається виробництвом молока, а також вирощує зернові та олійні культури. На сьогоднішній день частка Астарти на ринку цукру перевищує 25%.
Концерн Укрпромінвест-Агро
Власник: Петро Порошенко
Земельный банк: 122 000 га
На початку нульових концерн Укрпромінвест-Агро формував виробничу базу, купуючи цукрові заводи у Вінницькій області. Робота Гайсинського та Крижопільського цукрових заводів, не тільки дають підприємству лідируючі позиції на ринку цукру, а й забезпечують солодким піском корпорацію Roshen, а також позволяють відвантажувати продукцію на експорт. На 122 000 га землі компанія вирощує пшеницю, кукурудзу, ячмінь і сою. Також підприємство має борошномельне виробництво і розвиває тваринницький бізнес.
Радехівський цукор
Власник: Pfeifer&Langen
Земельный банк: -
Радехівські потужності з виробництва солодкого піску з'явилися в 1978 році, коли був введений в експлуатацію однойменний цукровий завод. Вже в новітній історії у 2010 році Радехівський цукор придбав великий міжнародний виробник цукру Pfeifer & Langen. У 2013 році власники вийшли за межі Львівської області, купивши у компанії Кернел Андрія Веревського Чортківський цукровий завод у Тернопільській області. Примітно, що Радехівський цукор не вирощує сировину, а купує цукрові буряки на ринку. Тим не менш, це не заважає компанії ділити другий рядок з Укрпромінвест-Агро і контролювати більше 12% ринку.
Агрофірма Світанок
Власник: Тетяна Засуха
Земельный банк: 70 000 га
Створена на базі сільгосппідприємства імені Щорса в Київській області. Сьогодні компанія володіє двома цукровими заводами в Київській і Житомирській областях. Агрофірма не обмежується цукровим бізнесом. В її сферу діяльності входить рослинництво, тваринництво, переробка м'яса. Компанія має виробництво хлібобулочних і макаронних виробів.
Галичина Цукор
У 2015 році Галичина цукор стала відповідальною за шість цукрових заводів в Полтавській області, якими свого часу керувала агрокомпанія Т-Цукор Миколи, Клавдії, Андрія та Івана Гути, співвласників збанкрутілого два роки тому агрохолдингу Мрія. Після банкрутства останньої, що знаходиться в заставі за кредитами у Проімінвестбанка, Т-Цукор перейшов у власність банку. У грудні 2016 року року вищезгадані цукрові заводи купила Pfeifer & Langen. Така концентрація дає можливість новому власнику поборотися за перше місце на українському ринку з Астартою.
Галс Агро
Власник: Сергій Кравчук
Земельный банк: 37 000 га
Розпочала роботу в 1998 році. Обробляє землі в Київській та Чернігівській областях. Компанія володіє двома цукровими заводами, вирощує зерно, а також займається тваринництвом, включаючи м'ясне і молочне стадо, поголів'я свиней і бізнес з виробництва індички. У Галс Агро розвинена інфраструктура сушки, зберігання і відвантаження зерна. У компанію входять дев'ять агропромислових фірм.
Агрофірма Панда
Власник: Геннадій Бобов
Земельный банк: 59 000 га
Компанія заснована в 1999 році. Володіє трьома цукровими заводами в Черкаській області. Більше третини земель засіяно цукровим буряком, що дає можливість її цукровим заводам не залежати від зовнішніх закупівель. Минулого року працював тільки Селещанський цукровий завод (одне з найстаріших підприємств, побудоване у 1847 році), зусиллями якого було випущено майже 40 000 тон солодкого піску, що забезпечило місце в десятці на ринку. Крім цукрового напрямку, агрокомпанія Панда займається рослинництвом і володіє Корсунь-Шевченківським ХПП Агрофірма, підприємствами Корсунь і Злагода.
За матеріалами: НВ Бізнес
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта