Не зважаючи на природну родючість нашої землі, фахівці стверджують, що український ґрунт регулярно недоотримує добрив. Чого саме не вистачає і чим це може обернутися для вітчизняних сільгоспвиробників?
За різними оцінками експертів понад 40% ґрунтів в Україні мають високий показник кислотності, де – pH нижче 6,5. Це призводить до зниження вмісту рухомих і доступних культурам сполук фосфору, мікроелементів цинку, міді, молібдену, а також до погіршення засвоєння культурами таких елементів мінерального живлення, як азот, фосфор, калій, кальцій, сірка та магній.
Окрім збагачення культури мікроелементи сприяють покращенню обмінних процесів у кореневій структурі на 10-15 %.
Цинк, мідь і молібден – очевидний дефіцит
Дефіцит елементів багато в чому залежить і від зони вирощування, і від типу ґрунту. В середньому молібдену і цинку не вистачає більш ніж на 60% ґрунтів, міді – 40%, сполук фосфору – понад 40%, бору – більше 40%. Сьогодні, в залежності від типу господарств і ґрунтово-кліматичних зон вирощування культур, застосовується від 60 до 90 кг / га NPK, але в структурі застосування 60-70% займає азотна група добрив, а мікроелементи (B, Zn, Cu, Mn, Fe) , кремній (Si) практично не застосовуються. З часом така тенденція може призвести до різкого зниження урожайності. Особливо цьому сприяє вирощування монокультури, адже ні для кого не секрет, що аграрії часто сіють соняшник по соняшнику.
Сила в попиті
Не дивлячись на такі песимістичні прогнози, попит на мікродобрива в Україні існує і збільшується. За розрахунками фахівців, у 2016 році було продано не менше 24 тис. т позакореневих мікродобрив як власного виробництва, так і імпортних. Це склало близько 100 мільйонів доларів у грошовому еквіваленті.
– Ринок традиційних добрив і мікродобрив також буде зростати як мінімум на 10-15%. А на деякі мікроелементи, зокрема, по кремнію (Si) – мінімум на 15%, а то і 30% в рік, – прогнозує експерт аграрного ринку, кандидат с/г наук Сергій Адаменко.
Ринок добрив напряму залежить від кон’юнктури ринку на сільгосппродукцію: якщо зростає ціна на продукцію, застосування добрив також зростає. За даними деяких аналітиків ринку, за останні 10 років обсяг внесених добрив збільшився у 5 разів. Але українські аграрії роблять акцент на азотних добривах, що призводить до постійного дисбалансу вмісту мікроелементів в ґрунті.
– Сучасні інновації в сфері агро дають змогу чітко дослідити і зрозуміти, що саме і в якій кількості потрібно вносити на ту чи іншу ділянку ґрунту, – коментує спеціаліст центру агроконсультацій Торгового дому «Соєвий вік» Олександр Горбенко і додає, що наразі спостерігається тенденція до збільшення кількості внесення добрив. – Телефонуючи до нашого центру агроконсультацій, аграрії все частіше звертаються до нас і замовляють біопрепарати і ЗЗР від компаній-партнерів «Біона», «БТУ-Центр», «Август-Україна» та «ЄвроХім-Україна». При цьому наші фахівці допомагають фермерам, консультуючи їх щодо правильного використання того чи іншого препарату, – уточнює Олександр і прогнозує, що в подальшому попит на біологічні або комбіновані добрива лише зростатиме, адже аграрії вже переконалися у доцільності використання таких сполук.
© ООО "Агро Онлайн", 2025, support@agro-online.com | Оферта