Напевно, всі чули протягом останніх двох років повідомлення про швидке зростання експорту живих свиней. Дійсно, там відбувається суттєве зрушення, але ми хочемо розуміти, як цей експорт може порівнюватися з експортом самої свинини і, взагалі, як експорт живих тварин впливає на пропозицію м’яса на внутрішньому ринку. Можливо, ми вивозимо те, що самим потрібно, і мусимо через це платити все більшу ціну за м’ясо для шашлика?
"Якщо ви думали саме так, то відразу кажу: «Ні! Це – черговий міф»", - зазначає національний консультант ФАО та аналітик сільськогосподарських ринків Андрій Панкратов.
В України завжди був невеличкий експорт живих свиней, який не перевищував 1000 голів на рік. Тільки в 2014 році було експортовано трошки більше – 1400. Головні напрямки поставок тоді були – Грузія, Вірменія, Молдова. Категорія – товарні свині.
І ось в 2016 році експорт відразу сягає 27 тисяч голів і продовжує зростати нечуваними темпами! За першу половину 2017 року вивезено 16,7 тисяч голів, що в 2,6 рази більше, ніж за відповідний період попереднього року. До кінця 2017 року імовірно буде новий рекорд (мій поточний прогноз – 35 тисяч голів). Всі свині йдуть виключно в Грузію. Основна частина – дорослі тварини на забій, але в 2017 році почався експорт і поросят на відгодівлю. Основний постачальник з української сторони – компанія KSG Agro.
Отже, 27 тисяч свиней, 35 тисяч – чи це багато? Порахуємо. Середня вага однієї дорослої тварини в експорті – приблизно 100 кг. З цієї ваги можна отримати близько 75% м’яса, субпродуктів і сала (без шкіри). Тоді виходить, що в 2016 році було експортовано в живому вигляді 2 тис. тон еквіваленту м’яса. Це становить приблизно 0,3% від обсягу виробництва свинини в країні, тобто майже нічого. Це в рази менше, навіть у порівнянні з мізерним експортом свинини останніх двох років (див. діаграму).
Але чи можна вважати експорт живих сільськогосподарських тварин позитивним явищем, адже додана вартість від їх переробки могла б залишитись в країні?
"Особисто моє ставлення до цього – позитивне. Бо так працює ринок. Нажаль, Україна ще не навчилася експортувати перероблені продукти з високою доданою вартістю зі свинини, хоча можливості тут є, і ми з колегами неодноразово про них говорили. Навіть повноцінний експорт сирої свинини ще не вдається налагодити після втрати російського ринку. І не вдасться, якщо виробники м’ясних продуктів – м’ясокомбінати – не прикладуть до цього відповідних зусиль.
Тим часом, «виробники» живих тварин, тобто сільгоспвиробники, фермери не стали чекати і самі налагодили експорт своєї продукції. Живої. Хіба такий експорт не кращий ніж ніякий? Ці ж гроші підуть на розвиток найскладнішої і найдорожчої ланки виробництва – вирощування свиней. Ланки яку ми взагалі ледве не втратили.
Ну а далі чекаємо кроків зі сторони м’ясокомбінатів", - зазначає Андрій Панкратов.
© ООО "Агро Онлайн", 2025, support@agro-online.com | Оферта