Найсміливіші, дивовижні, креативні агроінновації Нідерландів
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

netherlands.jpg

Левова частка  ноу-хау, що приносить чималі дивіденди, доводиться на аграрний сектор і екотехнології.

Голландці — руйнівники старих міфів і новомодних економічних теорій. Наприклад, вони безжалісно спростували твердження норвезького економіста Еріка Райнерта з його гучної в Україні книги Як багаті країни стали багатими, і чому бідні країни залишаються бідними. "Європейці рано помітили, — пише Райнерт, — що загальне багатство зустрічається тільки там, де сільського господарства або немає, або воно відіграє невелику роль". Якщо це і так, то на Нідерланди це правило не поширюється. Воно тут не працює. Сільське господарство — двигун досить потужної економіки голландців. Воно забезпечує країні кожне 10-е робоче місце і приблизно 10% ВВП, приблизно $77 млрд (80% українського ВВП). Нідерланди — найбільший експортер сільгосппродукції в Європі і другий у світі (після США).

У спину голландцям дихають Німеччина, Бразилія і Китай. 77% сільгоспекспорту доводиться на Європу. Перш за все це томати, солодкий перець, огірки, м'ясо і молочні продукти, квіти.

Останнім часом місцевий бізнес взяв курс на експорт технологій, знань, інновацій. У 2016 році цей напрямок приніс країні більше €9 млрд. "Переважали технології рослинництва в закритому ґрунті та технології точного землеробства", — зазначає Каролін Спаанс, радник з питань сільського господарства посольства Королівства Нідерландів в Україні. З 40 найбільших транснаціональних наукомістких компаній 12 розмістили свої офіси в Голландії, в так званій Продуктовій долині (Food Valley Netherlands).

В області сільгосптехнологій голландці вже давно творять що хочуть. Наприклад, саме тамтешні садівники в XVII столітті вивели новий сорт моркви. До цього цей дикий білястий коренеплід був жорстким і гірким. Голландські селекціонери одомашнили його, перетворивши на солодкий і помаранчевий овоч. "У Голландії вирішили зробити моркву помаранчевою в честь того, що королівська сім'я в Голландії носить прізвище Ораньє", — розповідає Спаанс. Тепер нащадки новаторів епохи Ренесансу продовжують дивувати світ. НВ відібрав п'ять дивовижних технологій, які голландці впровадили або тільки впроваджують як у себе вдома, так і за кордоном. №1 представить Роман Пучко, директор голландської компанії Difco Ukraine. Він недавно повернувся з Гааги, де побував на найбільшій в Європі фермі, розташованій на даху міського будинку.

Ферма на даху

Уявіть собі шестиповерховий будинок в серці живого міста, а на даху цієї споруди — повноцінна ферма. Уявили? Якщо складно, я проведу вас на таку ферму в Гаазі — найбільшу в Європі теплицю на даху. Розмір теплиці — 1,2 тис. м2. Але це ще не все. Тут же, поруч з нею, 370 м2 займає крита рибна ферма і ще 250 квадратів віддані під комплексну переробку та упаковку сільгосппродукції. А ще на даху — точніше, під самим дахом — виробники продають те, що самі виростили.

Місцеві прозвали її Таймс-Сквер міського сільського господарства. Спочатку муніципалітет збирався знести цю стару споруду — колишнє виробництво телевізорів і телефонів компанії Philips. Але потім в голову прийшла ідея трохи краща: віддати будівлю під виробництво новацій в області аграрних технологій.

І ось два студенти з Швейцарії Андреас Грабер і Роман Гаус придумали блискучий і сміливий проект — побудувати на даху будівлі сільгосппідприємство.

У 2012-му двоє друзів запропонували свою сміливу ідею муніципалітету Гааги і голландському фонду SVN, що спеціалізується на агротехнологіях. Ідея була свіжою, але не новою. Того ж літа в промзоні Драйшпіц (Базель, Швейцарія) на даху локомотивного депо було зведено перший на континенті комплекс по вирощуванню овочів і риби. Проект Urban Farms (Міські ферми) досить успішно розвивається.

Натхненний результатом, Фонд сприяння розвитку житлового будівництва голландських муніципалітетів виділив Граберу і Гаусу грант в € 2,7 млн. Наприкінці 2015-го проект стартував, а вже сьогодні ця голландська ферма De Schilde обслуговує численних клієнтів.

Перше, що мене зацікавило на цій унікальній фермі, — те, як тут організовані всі бізнес-процеси. Модель досить проста і типова — це так звана аквапоніка. Підприємство купує мальків риби, розміщує їх в резервуарі з водою на даху і тут вирощує живність. Риба в процесі життєдіяльності збагачує воду своїми, не за столом буде сказано, фекаліями. Вода в подальшому використовується для поливу рослин. Завдяки автоматизації процесів для повноцінної роботи ферми потрібні лише троє працівників. "Дах" здатен щорічно виробляти понад 45 т овочів, 19 т свіжої риби. Продукти, які виробляються на урбаністичній фермі, — свіжа риба, баклажани, перець, огірки, помідори, зелень — мають низьку собівартість і практично не потребують довгого логістичного ланцюжку "від поля до столу".

Реалізація продукції відбувається на місці. Міні-ринок працює двічі на тиждень (середа і п'ятниця) тут же, на шостому поверсі. Також продукція "з даху" развозится по місцевим ресторанам і в магазини торгової мережі Mіgros.

Urban Farms активно працюють по франчайзингу, постійно розширюючи мережу міських ферм по всьому світу. Вони вже отримали замовлення на будівництво подібних комплексів в країнах Бенілюксу, Німеччини, будують 10 ферм в США. Я докладу максимум зусиль, щоб такий проект коли-небудь з'явився в Києві. Великих дахів в столиці більш ніж достатньо.

Автомобіль з льону

В травні 2017-го студенти Ейндховенського технологічного університету першими в світі представили розробку біорозкладного автомобіля. Проект створений за підтримки нідерландської компанії TomTom. Шасі і кузов автомобіля створений на основі композитного матеріалу з льняного волокна. "Льон є дуже міцною структурою, — розповідає в інтерв'ю Нідерландській телерадіомовній корпорації NOS Лос Ван ден Бук, фінансовий менеджер команди.— Якщо волокна накласти одне на одного, то ви отримаєте пластини, які за своєю міцністю не поступатимуться вуглецю і алюмінію, які зараз повноцінно використовуються у виробництві автомобілів". В якості силової установки на автомобілі встановлений електромотор. Автомобіль отримав назву Lina. Новинка пройшла перші ходові випробування, але пересувається поки що не швидше за велосипед.

Вертикальна ферма

У 2017 році в місті Дронтен (70 км від Амстердама) відкрилася найбільша в Європі вертикальна ферма висотою в 9-поверховий будинок і площею 900 м2. Дослідницький центр GrowWise вже закінчив тестування цієї технології майбутнього. Загальна площа грядок — 3 тис. м2. Продуктова компанія Staay Food Group інвестувала в проект €8 млн, левова частка яких витрачена на освітлення.

Роль сонячного світла візьмуть на себе світлодіоди, вироблені голландською компанією Philips. Замість грунту використовується кокосовий субстрат. Щотижня вертикальна ферма буде виробляти до 30 тис. пучків руколи, салатного цикорію, салату лолло роса і лолло біонда. Технології дозволяють коригувати "налаштування" рослин — змінювати колір салату або робити полуницю більш солодкою. Урожай на цій вертикальній фермі буде збиратися щомісяця.

Електроенергія з рослин

ь

 

Голандський дизайнер Ермі ван Оерс створила Живий світ — це такі рослини, які можна використовувати в якості лампи. У процесі фотосинтезу рослини утворюють в ґрунті  органічні сполуки, що змушує бактерії генерувати електрони і протони, які потім використовуються аналогічно традиційній батарейці, повідомляють організатори The Next Web — провідного фестивалю технологій в Європі (Нідерланди).

Чим здоровіше рослини, тим більше світла вони дають. Якщо за ними правильно доглядати, то можна отримати до 0,1 мВт енергії. Цього цілком достатньо, щоб використовувати його як нічну лампу. Ермі ван Оерс, разом з Plant-E ще одним голландським стартапом, що спеціалізуються на енергії рослин, вивчають способи збільшення виходу енергії, що виробляється Живим світлом. "Ми сподіваємося, що наша перша партія з 50 штук буде відправлена клієнтам на початку 2018 року", — сказала дизайнер.

За матеріалами: Новое Время