Депутати пропонують передавати землі в оренду через аукціони
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Група народних депутатів України пропонує скасувати безкоштовну приватизацію землі сільськогосподарського призначення для ведення особистого господарства, замість цього ввести аукціони по передачі земельних ділянок в оренду з правом викупу. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.

Відповідний проект закону в парламенті зареєстровано 4 вересня Вадим Івченко, Олег Кулініч, Іван Кириленко, Олександр Бакуменко, Валерій Лунченко, Валентин Дідич, Іван Мірошниченко, Артем Вітко, Андрій Вадатурський, Леонід Козаченко.

«Законопроект пропонує замінити чинну корупційну модель приватизації земель для ведення особистого селянського господарства на прозорий механізм передачі сільськогосподарської землі на аукціонах для створення і розвитку сімейних фермерських господарств на умовах оренди з правом викупу земельної ділянки», — йдеться в пояснювальній записці до документа.

Право безкоштовної приватизації земель для ведення особистого господарства автори законопроекту пропонують залишити за працівниками соціальної сфери, які працюють в сільській місцевості, ветеранами війни і власниками будівель, розташованих на земельній ділянці.

При цьому документ дозволяє для ведення городництва поза аукціонами передавати в оренду не більше 0,6 га землі.

Документ, зокрема, передбачає, що в аукціонах можуть брати участь виключно громадяни України, які є членами сімейних фермерських господарств, які обробляють на той момент не більше 20 га землі. На аукціон дозволяється виставляти ділянки розміром, що не перевищує 5 га, термін оренди не повинен бути більше 7 років, крім багаторічних насаджень - 25 років, меліоративних земель - 10 років.

Передбачається, що орендар, який отримав ділянку за підсумками аукціону, при дотриманні договорів оренди протягом 7 років, зможе безкоштовно стати власником частини землі (до 2 га), а частина викупити з розстрочкою платежу на 20 років. В одні руки може бути передано у власність не більше 1 га землі.

Депутати також пропонують заборонити протягом 7 років відчуження земельних ділянок і передачу їх третім особам.

Земля, яка буде надана в оренду через аукціони для створення і розвитку фермерського господарства, згідно із законопроектом, може бути використана для тваринництва, овочівництва, виробництва органічної продукції, її зберігання та переробки, для багаторічних насаджень.

Автори проекту закону сподіваються, що його введення дозволить розвивати в Україні сімейні фермерські господарства.

Згідно з чинним законодавством, кожен громадянин України має право безкоштовно отримати від держави або територіальної громади до 2 га землі сільськогосподарського призначення для ведення особистого господарства.

У пояснювальній записці зазначається, що в даний час в державній власності перебуває 10,4 млн га землі, з яких 2,5 млн га - в запасі. 3,2 млн га - у власності державних підприємств і організацій, інші - в оренді.