Гостра полеміка навколо можливого відкриття ринку землі в Україні розгорілася в 2017-му році. Зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення є однією із головних вимог МВФ. А зробити це українським парламентарям необхідно до кінця 2017 року. У плутанині фактів, які до того ж розбавлені емоційністю деяких політиків і громадських діячів, розібратися пересічному громадянину надзвичайно складно. Ми розставили акценти і виділили ключові тези.
Усі думки зводяться до двох основних положень: відкрити ринок землі життєво необхідно для економіки країни і відкривати ринок категорично не можна, так як це спричинить крах дрібного фермера і процвітання олігархії. Усупереч традиціям, утворилася і група, яка переслідує третю думку, перебуваючи у золотій середині. Її позиція: ринку бути, але пізніше. Неясності ситуації додає і невизначеність влади, яка до цих пір не зуміла виробити єдиної консолідованої думки про те, яким саме має бути ринок землі.
На варті своєчасного впровадження аграрного ринку стоїть Український союз промисловців і підприємців. Головна причина, чому не варто поспішати зі зняттям мораторію на продаж землі, – невизначеність об’єкта торгів. Така позиція ґрунтується на неточності нинішнього земельного кадастру. Простіше кажучи, для того, аби продати якусь ділянку, необхідно бачити її межі, об’єктивно розуміти цінність ґрунту і реальні можливості території. Крім того, ринок відкриє масу схем для розвитку корупції. Щоб не загрузнути в безодні продажності, потрібно, у першу чергу, перекрити всі можливості для «спілкування через конверти». Чудовий приклад показала система тендерних закупівель «Прозоро». Нехай це й не панацея, але великий крок на шляху до оздоровлення ринкових відносин.
Не забуваймо, що вкрай важливо ввести моніторинг використання земель відповідно до їх призначення. Родюча земля повинна показувати результат, висушена і знесилена – відновлюватися.
Позиції осіб, котрі підтримують категоричні погляди як за, так і проти відкриття ринку землі, усіма силами ігнорують думку УСПП. Шанувальники зняття мораторію аргументують свої погляди прикладом європейських країн. Але методи як побороти монополію, як боротися з корупційними схемами і контролювати використання земель за призначенням, вважають за краще приховувати від аудиторії. Це ті проблеми, які вирішуються по мірі їх появи. Що ж, поява давно була, а що з цим робити, вирішувати потім?
Серед очевидних аргументів на користь ринку землі виділимо той факт, що власник земельної ділянки недоотримує близько 25% прибутку через низьку вартості оренди. Крім того, оренда передбачає тимчасове користування землею і, по суті, ніякої компенсації за виснаження її ресурсів.
Також гріє душу і той факт, що при відкритті ринку землі, власниками земель сільськогосподарського призначення зможуть стати тільки громадяни України. Гріє ще й тому, що на сьогодні Україна займає «почесне» друге місце серед країн із найбільшим відсотком території, яку контролюють іноземні інвестори, як повідомляє Національний екологічний центр України.
Але якщо є шанувальники, обов’язково знайдуться і противники. У нашому випадку, помірятися шовінізмом пробує кожен другий політик, особливо завзято рвуть на собі сорочку опозиціонери. Юлія Володимирівна Тимошенко, до президентських виборів виступала за відкриття ринку, зараз використовує все красномовство, щоб обійти в промовах конкретні факти, змалювавши натомість весь жах, який поглине українців у разі зняття мораторію. Не відстає і пан з вилами – Олег Ляшко. Обіцяє вирвати руки і застосувати інші фізичні види покарань до кожного, хто посміє проголосувати за відкриття ринку. Фахівці прогнозують, що цей союз опозиціонерів – до перших виборів, а потім кане в Лету, як курортний роман, і практично без наслідків для репутації.
Окрім виступу політичних артистів, є і вагомі гравці, які оцінюють реальні ризики від реформи: продаж землі іноземним громадянам, монополія холдингів, складності для невеликих фермерських господарств при обробці землі, так як великі організації можуть чинити тиск, збільшивши вартість на послуги техніки. Не залишили без уваги і той факт, що вартість землі може бути не по кишені багатьом, тому поки великі компанії будуть викуповувати землі, фермери змушені будуть продавати землі, оскільки обробляти нічим, а дохід від оренди може істотно знизитися.
Директор департаменту землеустрою, використання та охорони земель Державного агентства з питань геодезії, картографії та кадастру Олександр Краснолуцький пропонує варіанти виходу з ситуації: продаж землі в розстрочку з процентною ставкою 7% до 15-ти років, заборона на продаж землі іноземцям. Також була озвучена думка щодо обмежень продажу землі «в одні руки». Попередньо – не більше 200 га одній фізичній особі.
Крім того, не варто забувати, що продаж землі – це не обов’язкова умова при відкритому ринку. Якщо власника і орендаря влаштовують умови, то ніхто не завадить відмовитися від пролонгації договору.
От що дійсно лякає – так це процвітання рейдерства і неготовність держави захистити власників землі від маски-шоу. Але і в умовах мораторію відбувається стільки нальотів, що тут не на ринкові відносини нарікати потрібно, а на державу, яка тільки розводить руками або вдає, що нічого не бачить.
– У тому вигляді, в якому сьогодні пропонують функціонування ринку землі окремі політичні сили, він однозначно існувати не може. Земля – єдине джерело багатства і лише сільське господарство його примножує. Тому в питанні зняття мораторію народним обранцям варто керуватися не власними інтересами, а відстоювати насамперед ті програми, які реально змінять наше сільське господарство на краще, – наголосив власник Торгового дому «Соєвий вік» Олександр Ушаков.
Наша головна проблема не в тому, що ми зможемо продати землю або залишити її собі, а в тому, що держава поки не може забезпечити оптимальні умови для захисту від акул агробізнесу. Як бачимо, всі аргументи противників зняття мораторію зводяться до того, що для відкриття ринку немає умов. І тому страхи перед ринком землі абсолютно обґрунтовані. Так що не про те ми зараз сперечаємося, шановні співвітчизники.
© ООО "Агро Онлайн", 2025, support@agro-online.com | Оферта