Аналіз ринку м’яса та м’ясних продуктів КНР
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

26.jpg

Група національних консультантів  ФАО у складі Володмира Гонтара, Владислава Костомахи, Ріти Поліщук та Юлії Гавриленко під керівництвом економіста департаменту ФАО ООН Андрія Ярмака повно та ілюстративно висвітлили загальну ситуацію в КНР, надали огляд тенденцій  у виробництві, споживанні та роздрібній торгівлі продуктів харчування.

Загальний огляд країни

 
Площа КНР становить 9 596 961 км2, населення – 1 382 323 тис. чоловік, щільність населення 147, 2 чоловік на 1 км2. У КНР 22 провінції, 5 автономних районів, 4 муніципальних утворення, що відповідають містам центрального підпорядкування – «континентальний Китай». Також, існує 2 спеціальних адміністративних райони – Гонконг (Сянган) та Макао (Аомінь). Політичний статус Тайваню не визначено.
 
В країні проживає 56 національностей. Ханьці становлять 92% населення. Офіційна мова: китайська, або мова народу хань. При цьому, 53 національності вживають свою мову, 23 – мають свою писемність.
 
Населення та демографічні процеси
 
Населення Китаю становить майже 1/5 усього населення Землі. Яскраво виражена нерівномірність розподілу населення: на схід від умовної лінії від м. Хейхена до м. Тенчун на Юнані, на площі біля 1/3 території країни зосереджено близько 90% всього населення. Протягом майже 20 років народжуваність в КНР нижче рівня, необхідного для природного відтворення. Біля 55% населення проживає у міських районах. Існують такі демографічні тенденції: гендерний дисбаланс, подовження тривалості життя, більш низький рівень народжуваності, а також – старіння населення.
 
 
 
Глобальний індекс конкурентоспроможності КНР
 
За ГІК 2016 року Китай посідає 28 місце в світі. ВВП країни становить 10 736 млн. дол. США, ВВП на д/н – 7 808 дол. США. За оцінкою експертів Focus Economics, (www.focus-economics.com), динаміка економічного зростання за 2015-17 становить  6,9%; 6,6%; 6,4% відповідно.
 
Угода FTA між КНР і країнами ASEAN (січень 2010) створила 3-ю за величиною ЗВТ в світі з огляду на номінальний ВВП. На черзі – країни GCC, Японія, Норвегія, Шрі-Ланка. Річний обсяг продажів роздрібної торгівлі КНР був оцінений у 1,76 трлн. дол. США (2014 рік). В середньому, рахунки за споживання продуктів харчування сягають 31% від щорічних витрат міських сімей Китаю.

 

Джерело малюнку: http://reports.weforum.org/global-competitiveness-report-2015-2016/economies/#economy=CHN
 
М'ясний ринок КНР.
Велика рогата худоба: виробництво, постачання та попит

 

 
Джерело: USDA Foreign Agricultural Service GAIN Report #: CH16026 Date: 4/5/2016  “Livestock and Products Semi-annual. China's Pork Imports to Increase in 2016 ”
 
Яловичина. Виробництво, постачання та попит
 
Виробництво яловичини у 2016 планується на рівні 6,785 млн. тонн, за рахунок стабільної ситуації з внутрішніми цінами та продовженням залучення інвестицій в сектор виробництва.
Незважаючи на збільшення інвестицій і консолідацію в зазначеному секторі, поставки великої рогатої худоби на забій залишаються напруженими і приходиться залучати для цього й молочну худобу, щоб збалансувати попит. Собівартість продукції залишається досить високою, неефективність трудових витрат і дорожнеча кормів, це лише деякі зі складових, що обтяжують розвиток м’ясної (та й молочної) галузі.  
 
Кількість голів телят збільшиться протягом 2016 року і сягне 49 млн., що трохи вище показника 2015 р. Високий триваючий споживчий попит на яловичину призвів до неухильного зростання стада з 2014 р.
 

Джерело: USDA Foreign Agricultural Service GAIN Report #: CH16026 Date: 4/5/2016  “Livestock and Products Semi-annual. China's Pork Imports to Increase in 2016”
 
Яловичина. Імпорт
 

Імпорт живої худоби різко скоротився в 2015 році, але виріс у 2016 р. Основними постачальниками були Австралія, Нова Зеландія та Уругвай.  У 2016 році імпорт відновився до 150 тис. голів. Це відновлення пов’язане з появою нового постачальника – Чилі, ціна якого змогла скласти достойну конкуренцію зазначеним вище експортерам.
 
Імпорт яловичини у 2015 р. піднявся вгору до 663 тис. т. і збільшився у 2016 р.  до 750 тис. тонн, так як вітчизняне виробництво не зможе задовольнити зростаючий внутрішній попит.
Австралія залишатиметься основним постачальником. Ця позиція підкріплена угодою про вільну торгівлю, що набула чинності наприкінці 2015 року.
 

Основні країни-постачальники яловичини до Китаю у 2016 році

 


 

Джерело: USDA Foreign Agricultural Service GAIN Report #: CH16026 Date: 4/5/2016  “Livestock and Products Semi-annual. China's Pork Imports to Increase in 2016”
 
Яловичина. Порівняння основних експортерів до КНР
 

 
Джерело: USDA Foreign Agricultural Service GAIN Report #: CH16026 Date: 4/5/2016  “Livestock and Products Semi-annual. China's Pork Imports to Increase in 2016”

Китай планує скасувати тарифи на  австралійські продукти з яловичини, протягом наступних дев'яти років. Частка експорту з Австралії буде обмежуватися через зниження пропозиції від цієї країни в 2016 році. Імпорт з країн Південної Америки, згідно з прогнозами, збільшиться, частково тому, що Китай зняв свою заборону від 2012 року щодо бразильської яловичини. В цілому, імпортна яловичина коштує на 10-20 юанів ($ 1,67 до $ 3,30) за кілограм дешевше, або ж приблизно на 15 - 30 відсотків менше, ніж вітчизняна.
 
Свині. Виробництво,  постачання, попит
 

Джерело: USDA Foreign Agricultural Service GAIN Report #: CH16026 Date: 4/5/2016  “Livestock and Products Semi-annual. China's Pork Imports to Increase in 2016”
 
Тенденція до зниження числа свиноматок продовжується. Але, незважаючи на те, що племінне стадо скорочується, кількість поросят на одну свиноматку в рік зростає в результаті кращої роботи генетиків. Протягом 2016 р. вирощування свиней в прибережних провінціях через суворе дотримання природоохоронного законодавства скорочувалося. Місцеві органи влади стимулюють до закриття або ж переміщення свиноферм в інші регіони країни.

Показник самоокупності свиноферми (відношення ціни свинини до ціни кукурудзи), знизився з 6 : 1 до 5,5 : 1. Відзначається скорочення державного втручання у свинарство і створення ринково-орієнтованої системи.
 
Свинина. Виробництво, постачання та попит. Імпорт
 
Обсяги споживання свинини обумовлені зростанням населення. Хоча вже є альтернативи на ринку білку  – курятина, риба, інші види м’яса, свинина залишить свою вагому складову у традиційній м'ясній китайській дієті в доступному для огляду майбутньому. Левова частка імпорту свинини припадає на країни Європейського союзу - 80 відсотків ринку. Імпорт із США обмежений, так званою «політикою нульової терпимості до рактопаміну». Імпортне м'ясо в основному йде на об’єкти харчової і переробної галузі м’ясної промисловості Китаю.
 

Джерело: USDA Foreign Agricultural Service GAIN Report #: CH16026 Date: 4/5/2016  “Livestock and Products Semi-annual. China's Pork Imports to Increase in 2016”
 
Ціни на яловичину та свинину
 

Середні внутрішні роздрібні ціни на яловичину в Китаї в 2011 – 2015 рр.

 

Середні ціни на свинину в живій вазі в Китаї в 2011 – 2015 рр.
Середні внутрішні роздрібні ціни на свинину в Китаї в 2011 – 2015 рр.

 

 

Середні ціна на відлучених поросят в Китаї в 2011 – 2015 рр.

 

 
Джерело: Міністерство с/г КНР, дані зібрані з більш ніж 400 ринків с/г продукції.
 
М'ясо птиці
 
Китай є другою, державою в світі за величиною споживання м'яса бройлерів курчат. З січня 2015 року Сполучені Штати були обмежені на ввіз курятини до КНР через спалахи пташиного грипу (HPAI - Highly Pathogenic Avian Influenza). Бразилія є головним бенефіціаром в цій ситуації за відсутності США на китайському ринку. За оцінкою Міністерства с/г США, імпорт м'яса бройлерів в 2016 році становитиме 350 тис. тонн, збільшившись на 82 тис. тонн у порівнянні з 2015 роком.
 
За прогнозами Міністерства, споживання м'яса бройлерів у 2017 в Китаї буде на рівні 11,6 млн. тонн, що на 13% нижче від обсягів споживання у 2015 року. Китай продовжує обмеження імпорту від своїх основних традиційних торговельних партнерів. Можна прогнозувати, що загальний обсяг м’яса бройлерів у 2017 році скоротиться ще на 1,9 млн. тонн, або ж, приблизно, на 14 відсотків, у порівнянні з 2015 календарним роком, якщо згадані обмеження на імпорт м’яса збережуться у майбутньому. У місцевих постачальників ціна, так званого «Білого бройлера» становить приблизно половину вартості бройлерів з жовтим оперенням.
 
М'ясо курятини. Виробництво, постачання та попит
 
Китайське птахівництво за останні роки помітно зросло, додавши безліч нових потужностей з забою в провінціях Шаньдун і Ляонін. Багато з цих підприємств, через скорочення наявних птахів, не працюють на повну потужність.
 
 Fujian Sunner Group продовжує бути виробником м'яса бройлерів номером один в Китаї з річним обсягом виробництва біля 400 мільйонів птахів, або ж, у відповідності до фінансових звітів компанії, - 648 - 840 млн. птахів за останні 12 місяців (ТТМ - Trailing Twelve Months). В 2016 році доля виробництва компанії  Fujian Sunner Group становитиме близько 5-7 відсотків від загального обсягу виробництва в Китаї.
 
Так як за рахунок внутрішніх ресурсів неможливо задовольнити попит ринку на бройлерів жовтого оперення, що утворився через зменшення виробництва та постачання білих бройлерів, то у 2017 році очікується збільшення частки ринку жовтих бройлерів. За оцінкою FAS, у 2016 році частка ринку білих бройлерів скоротиться до 48 відсотків.
 
Японія є найбільшим експортним ринком для Китаю, обсяги поставок туди за останні 5 років склали майже половину всього китайського експорту. Однак останнім часом експорт Китаю в Японію знижуються в результаті скандалу у 2014, що пов'язаний з продовольчою безпекою.
 

 
Джерело:  Poultry and Products Annual. China - Peoples Republic of. GAIN Report Number: CH16042, Date: 8/1/2016
 
Китайський споживач
 

 
 
Компанія Goldman Sachs Group розділяє китайців, що заробляють достатньо грошей і здатні заплатити податки на такі категорії:
 
14 млн людей з доходом більше $500 000 (багаті);
146 млн осіб із середнім доходом $11 733 (середній клас);
236 млн осіб із середнім доходом $5858 («сині комірці», виробничі робітники);
387 млн осіб із середнім доходом $2000 (бідні селяни).
 
Однією з основних змін у продуктовому кошику китайців в останні десятиліття є зміна його складових від зернових, що складали основу харчування, до м'яса. Споживання яловичини та птиці на душу населення, у тому числі, що вживається поза межами місця мешкання, демонструє тенденцію стійкого зростання відповідно до зростання доходів.
 
Зміни у способі житті громадян Китаю також суттєво впливають на зростання попиту на м'ясопродукти. Приготування напівфабрикатів із переробленого м’яса стає все популярнішим через економію часу у порівнянні із приготуванням за традиційними рецептами національних страв. Підвищується попит на охолоджені за сучасними технологіями (з мінімальною кількістю води) м'ясо та м’ясопродукти у порівнянні зі стерилізованим м’ясом (як правило, це консерви солоного м'яса, звареного до напівготовності).  
 
Громадяни середнього та похилого віку рідко вживають їжу поза домом і часто сприймають споживання м'яса, як розкіш.  Часті відвідувачі кафе, ресторанів і бістро це молоді люди, вони комфортно відчувають себе, споживаючи їжу, у тому числі м’ясні продукти, поза своєю оселею. Розрив між поколіннями також відноситься і до споживання конкретного виду м'яса.
Дорослі споживачі менш купляють таке м'ясо, як яловичина або ж баранина (імовірно через дієтичні, фінансові, або ж культурні причини).
 
Китайські мусульмани і мешканці Південного Сходу Китаю є основними споживачами м'яса птиці, а не свинини. Китайські мусульмани, що в основному, проживають в Західному Китаю, Південно-Західних і Північно-Західних провінціях надають перевагу халяльній продукції, попит на імпортні продукти харчування в цих областях буде збільшуватися, якщо ці потреби не зможуть бути задоволені національними компаніями.
 
Курячі крильця і лапки є популярними видами харчових продуктів по всьому Китаю. М'ясна грудка (філе) не так популярна і близько на 30 відсотків дешевше, ніж знешкурені лапки і приблизно на 70 відсотків дешевше, ніж крила. Китайські споживачі відають значну перевагу споживанню субпродуктів та частин м'яса, які на Заході вважаються не такими бажаними та цікавими, зокрема йдеться про курячі лапи, шиї, коров’ячі тельбухи, які є ласим шматочком для місцевої кухні.
 
Таким чином, Китай продовжує залишатися прибутковим ринком для частин м'яса, які мають більш низьке значення на внутрішньому ринку країн Заходу.  Багато страв, як правило, мають регіональний характер. Зокрема, коров’ячі тельбухи використовуються для приготування рагу в монгольському, пекінському та сичуаньському стилі, тоді як тушковані курячі лапи є популярною стравою в провінції Гуандун.
 
Зовнішня торгівля м'ясом та м'ясними продуктами
 
Структура імпорту в розрізі товарних груп за 2015 рік демонструє таку картину: 38% імпорту м’ясних продуктів припадає на яловичину, 24% - на свинину, 23% - на субпродукти та жири, 15% - на курятину, і менше 1% - на ковбаси та інші м’ясні вироби.
 
ТОП-10 постачальників  субпродуктів та жирів до Китаю – Німеччина, Данія, США, Іспанія, Нідерланди, Канада, Франція, Чилі, Велика Британія та Ірландія. ТОП-10 постачальників  свинини – Німеччина, Іспанія, США, Данія, Канада, Франція, Велика Британія, Чилі, Нідерланди та Ірландія. Найбільше яловичини постачають Австралія, Уругвай, Нова Зеландія, Бразилія, Аргентина, Канада, Коста-Ріка та Чилі. Найбільші імпортери курятини до Китаю – Бразилія, Аргентина, США, Чилі, Польща та Франція. ТОП-10 постачальників ковбас та інших м'ясних виробів до Китаю – це Південна Корея, США, Китай, Японія, Італія, Іспанія, Польща, Ісландія, Таїланд та Німеччина.
 

Структура ринку роздрібної торгівлі
 
Ринок роздрібної торгівлі продуктами харчування Китаю можна розділити на п'ять географічних регіонів:

  • Північний;
  • Східний і Південний;
  • Південно-Східний і Південно-Західний.

 
Окремо слід розглядати чотири мегаполіси: Шанхай, Пекін, Шеньчжень і Гуанчжоу. Ці міста - найсильніші ринки споживання – відносяться до Східного і Південного регіонів: Чжецзян, Ґуандун, Фуцзянь і Цзянсу.
 
Обидві форми роздрібної торгівлі: інтернет і магазини, або ж он-лайн торгівля і традиційна, зараз знаходяться на складному перехідному етапі і, як правило, поєднують в собі традиційну роздрібну операцію з новою цифровою технологією.
 
Система роздрібної торгівлі продуктами харчування включає в себе широкий діапазон торгівельних об’єктів:  гіпермаркетів, супермаркетів, спеціалізованих магазинів, дискаунтерів, громадських магазинів та «магазинів, що поруч». У той же час, «Інтернет – плюс», системи продаж O2O (онлайн – офлайн і офлайн - онлайн), «We-chat» і мобільний маркетинг є новітніми сучасними бізнес технологіями, які активно випробовуються практикою повсякденного життя.
 

 
Міжнародні гравці роздрібної торгівлі, такі як Wal-Mart, Carrefour і Metro стикаються в Китаї з гострою конкуренцією з боку провідних вітчизняних мереж, як China Resources Vanguard і Yonghui. В КНР активно розвивається мережа магазинів преміум класу. Ole’ & BLT нараховує більше 50 точок продажу. Зорієнтовані на споживачів з високим рівнем доходів, що мешкають в містах першого і другого ешелонів.
 
Wal-Mart China (www.wal-mart.com.cn), являючи собою найбільшу міжнародну мережу роздрібної торгівлі, розпочав свою діяльність в Шеньчжень, Китай в 1996 році і на липень 2015 володів 436 магазинами в 166 містах. WalMart, інвестувавши в платформу Yihaodian.com планує відкрити 115 нових інтернет - магазинів продаж протягом трьох років.
 

Джерело: 2015 China Yearbook, Національне Бюро Статистики КНР
 
Ринок роздрібної торгівлі
 
Основні популярні мережі супер і гіпермаркетів в КНР:
 
China Resources Vanguard – 5 тис. торгових точок, свій онлайн магазин на платформі www.ewj.com
Ole’ & BLT – 50 точок продажу преміум класу
RT-Mart – 318 гіпермаркетів, є он-лайн платформа
Wal-Mart China - 436 магазини в 166 містах, 115 інтернет - магазинів
Sam’s Club – 12 клубів
Lianhua – 4325 магазинів, інтернет - магазин
Carrefour - 240 магазинів, що розташовані в 73 містах, свій інтернет-сайт, 2 магазини в міні форматі
Yonghui - 500 супермаркетів в 144 містах, свій інтернет - магазин “YH Wei store”
Bravo YH – 47 магазинів преміум класу
Parkson - 58 магазинів в 34 містах та 22 провінціях
Nonggongshang - понад 2500 торгових точок, головним чином, в Шанхаї, Чжецзяні, Цзянсу. Є «магазини біля дому»
HaiHang Commercial - понад 500 роздрібних магазинів
Metro - 80 магазинів в 59 містах, запустили свій інтернет – магазин на веб-сайті  www.metro.com.cn/online-mall
 
В Китаї працює також багато інших мереж різного формату, серед яких Bubugao (Better life), що має 452 магазина, Wu-Mart, що оперує більш, ніж 700 магазинами, Beijing Hualian BHG, що має 27 аутлетів по країні, більшість яких зосереджена в Пекіні, а 15% продуктів імпортується з США.
 
Власники гіпермаркетів та супермаркетів шукають шляхи, щоб диференціювати себе від своїх конкурентів. Великі гіпермаркети і мережі супермаркетів запускають одночасно декілька маркетингових заходів, таких як акційні продажі, промо продажі та демонстрації товарів на місці, підвищуючи, з одного боку, операційні витрати, а з іншого досягаючи кращого цільового балансу між витратами та прибутком.
 
У торгівлі з'являються нові бізнес-моделі. Так, за підтримки центрального уряду, багато підприємств роздрібної торгівлі почали поєднувати в своїй операційній діяльності традиційну технологію продаж з новою, на основі мережі «Інтернет плюс». У той же час, основні платформи електронної комерції починають активно взаємодіяти з традиційними формами роздрібної торгівлі в автономному режимі. Нові моделі включають O2O (онлайн – офлайн і офлайн - онлайн), B2B (бізнес для бізнесу), B2C (бізнес для споживача), а також B2B2C (бізнес для бізнесу і бізнес для споживача).
 
Мобільний маркетинг набирає обертів. Станом на липень 2015 року, в Китаї  - більше 4 млн. веб-сайтів і 668 млн. інтернет - користувачів, 650 млн. власників мобільних телефонів і 250 млн. користувачів мобільних мереж 4G.
 
Китай намітив для себе п'ятирічні цілі у галузі експрес-доставки на 2016 - 2020 рр. – збільшення онлайн - продажів на 20% до 2020 р. Основні цифрові торгові інструменти включають в себе: TMall.com, JD.com, Amazon.com, Shunfeng Best.com, NetEase, SF Express, Chunbo.com.
 
Кількість магазинів роздрібної торгівлі формату магазинів біля дому (Convenience stores) та спеціалізованих магазинів продовжує зростати. Вони працюють в транспортних центрах громадського користування, таких як торгові центри в метро, на вокзалах та аеропортах.
 
Площа такого торгового об’єкту не перевищує 50 - 150 квадратних метрів. Вони орієнтовані на молодих міських споживачів, в основному студентів, білих комірців і туристів, у віці від 16 до 40 років, які ведуть активний спосіб життя. Спеціалізовані магазини роздрібної торгівлі, в основному націлені на багатих китайських громадян. Споживачі в спеціалізованих магазинах цікавляться, в першу чергу, безпекою харчових продуктів і комфортом торгового середовища. Вони менш чутливі до цін, шукають якісну продукцію найвищого ґатунку.
 
До сегменту цих магазинів належать: 7-Eleven (1000 торгових точок), Corner’s Deli, Jenny Lou’s та Pagoda та інші.
 
Логістика
 
Китай щорічно експортує до Європи товарів на $600-$800 млрд. (з яких понад 90% припадають на країни Західної Європи). Ці товари доправляються до Європи здебільшого морем, при цьому термін перевезення становить 36-40 днів. Перевезення суходолом — залізницею або автомобільним транспортом через Середню Азію, Росію та Білорусь — могло б здійснюватися за 16 днів, але для цього необхідно узгодити митні правила оформлення вантажів.
 
За різними оцінками, тільки близько 1% від $ 600 млрд. товарів у грошах, доставлених з Азії до Європи, доставлялися наземним транспортом.
 
Новий «шовковий шлях» (Євразійський сухопутний міст) — транспортний маршрут для переміщення залізничних вантажів і пасажирів суходолом від промислових центрів Китаю до Європи. Розрахункова швидкість проходження вантажу ним становить 9 діб.

 
 

Зворотній розрахунок від полиці до України (FCA)
 
Зворотній розрахунок від полиці до України (FCA) на основні м’ясні товари виглядатиме наступним чином:
 

Висновки та рекомендації
 
Китайський ринок м'яса та м'ясних продуктів має значний потенціал для зростання, що робить його привабливим ринком для торговельних партнерів, в тому числі і для України. Підвищення споживчого попиту на м'ясо та м'ясні продукти, а також зміна споживчих переваг від традиційної свинини на користь інших видів м'яса, означає, що можливості будуть збільшуватися для широкого кола компаній і виробників.
 
Динаміка імпорту не тільки демонструє збільшення обсягу, але й перехід до продукції більш високої доданої вартості, наприклад перехід від курячих лап і субпродуктів до імпорту безпосередньо м'яса. Свинина, як і раніше є ключовим продуктом в імпорті, проте яловичина та м'ясо птиці також значно виросли протягом останніх 5 років.
 
Обмеження дійсно все ще існують на ринку, особливо для українських виробників, оскільки офіційного дозволу на ввезення м'яса будь-яких видів Україна поки не отримала. Крім того, існують також обмеження доступу на ринок для м'ясних продуктів, в тому числі PDO і PGI. Оскільки ці обмеження ослаблені на двосторонньому рівні між окремими державами-членами та Китаєм, ринок стає все більш відкритим для імпортної продукції, проте Україні ще доведеться пройти всі етапи сертифікації продукції та виробництв, як і законодавства.
 
Поради щодо виходу на ринок
 
1. Проведення досліджень ринку. Пошук китайського партнера.
По-перше, чітке формування цілей вашої компанії, відповідно й організація ретельного вивчення цільового ринку, що надасть можливість розробки формального бізнес-плану. Обговорення стратегії виходу на ринок з місцевим партнером, який розуміє особливості місцевого ринку та економічні умови його функціонування.
 
2. Відвідання країни.
Під час поїздки до країни рекомендується вивчити та оцінити партнерські відносини, встановити нові контакти, закріпити та розвинути існуючі зв’язки, налагодити відносини з професіоналами у вашій галузі, а також виявити нові можливості і потенційні перешкоди. Добре поєднати це з участю у таких професійних виставках, як  Food & Hospitality China (FHC), Шанхай, листопад, SIAL-China, Шанхай, травень, China Food & Drinks Fair, Ченду, березень. Ознайомтесь з окремими порадами, як найефективніше працювати на виставці.
 
3. Знайти місцевого партнера і / або дистриб'ютора – найважливіша складова справи.
 Гарний дистриб'ютор має вирішальне значення для успіху. На китайському ринку контакти часто важливіше за продукти і ціни.
 
4. Намагатися зрозуміти основні китайські правила, які регулюють імпорт товарів або ж інвестицій у вашій галузі.
Китайські правила часто сформульовані нечітко і непослідовно, по різному тлумачаться в різних портах і складах. Таким чином, вони не передбачають єдиного підходу й вимог до всієї групи імпорту і всіх місць ввозу вантажу. Ваш діловий партнер або дистриб'ютор має кращий ресурс, щоб допомогти вам орієнтуватися в особливостях експорту вашого продукту.
 
5. Знайдіть свою нішу на ринку і зосередьтеся на ній.
Китай величезний. Визначить  пріоритетність ринкових можливостей, як географічно, так і по сегментах ринку.
6. Визначте перспективний для експорту продукт та, відповідним чином, адаптуйте свою продукцію.
Китайські споживачі часто мають свої власні переваги в тому числі смакові, а також щодо упаковки і маркування. Будьте готові адаптувати свою продукцію до китайських вимог.
 
7. Будьте готові інвестувати в просування вашого товару на ринок.
Імпортний продовольчий ринок має жорстку конкуренцію. Акційні кампанії мають вирішальне значення для нового продукту і, як правило, потребують грошей. Не перекладайте увесь  вантаж просування продукту на плечі ваших дистриб'юторів. Продемонструйте йому свою підтримку на цьому шляху. Безпрограшна ситуація може надихнути ваших дистриб'юторів продовжувати експансію на ринку. Шукайте та знаходьте спільні маркетингові можливості.
 
8. Захищайте свій бренд, свою торгову марку товару.
Для виробників, що прагнуть поширити свою продукцію в Китаї, особливо споживчі товари роздрібної торгівлі, слід реєструвати торгову марку в Управлінні захисту товарних знаків КНР (China Trade Mark Office (CTMO)) якомога раніше. Це запобігає порушенням і створює довгострокову репутацію бренду.