Кофеїн знижує рівень хронічного запалення в організмі. Стаття вчених зі Стенфордського університету (США), опублікована в журналі Nature Medicine.
Як пояснив провідний автор дослідження Девід Фурман (David Фурман), доведено, що в основі понад 90% всіх хвороб, пов'язаних зі старінням — багатьох видів раку, хвороби Альцгеймера та інших деменций, серцево-судинних захворювань, остеоартриту і навіть депресії — лежить хронічне запалення. Крім того, науково підтверджено зв'язок між споживанням кофеїну і довгожительством. Фурману та його колегам вперше вдалося з'ясувати, як пов'язані між собою старіння, хвороби віку, хронічне запалення і кава.
Вчені проаналізували інформацію 100 фізично здорових людей. Вік частини з них коливався між 20 і 30 роками, інші були старше 60 років. Дані стосувалися показників аналізів крові, способу життя, медичної та сімейної історії цих людей. Аналіз крові дозволив дослідникам виділити два кластери (групи) споріднених між собою генів, які були надмірно активовані у деяких літніх людей. Ці кластери генів, як було встановлено, відповідають за вироблення специфічного білка IL-1-бета, який циркулює в крові при хронічному запаленні.
Дослідники з'ясували, що у літніх людей, у яких спостерігається висока активність цих генних кластерів, відмічені підвищений артеріальний тиск, жорсткість артерій та інші фактори ризику інфаркту та інсульту. У цієї групи людей була виявлена висока концентрація в крові IL-1-бета, а також підвищена активність вільних радикалів — молекул, які можуть пошкоджувати клітини організму. Крім того, в крові літніх людей циркулировало багато метаболітів (продуктів розкладання) нуклеїнових кислот. При цьому у літніх людей з низькою активністю виділених генів такі небезпечні симптоми спостерігалися значно рідше, а тривалість їх життя була більше, ніж у інших.
За допомогою дослідів на мишах вченим вдалося довести, що саме метаболіти нуклеїнових кислот, циркулюючі в крові із-за підвищеної активності вільних радикалів, запускають процес хронічного запалення в організмі. Намагаючись зрозуміти, чому у літніх людей з низькою активністю генних кластерів немає таких негативних проявів, дослідники виявили, що в їх крові дуже багато кофеїну і його метаболітів (наприклад, теофіліну, який також міститься в чаї, і теоброміну, який присутній в шоколаді).
Лабораторні експерименти показали, що кофеїн і продукти його розкладання успішно протистоять запальній дії метаболітів нуклеїнових кислот.
«Для нас стало сюрпризом, що напій, який п'є так багато людей, що може мати настільки пряму корисну дію на людський організм», — зазначив один з авторів дослідження, професор імунології та мікробіології Марк Девіс (Mark Davis).
За матеріалами: infokava.com
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта