Скільки насправді пальмової олії споживають українці?
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

41.jpeg

Delo.UA вирішило розібратися, скільки пальмової олії і в яких продуктах використовують українські виробники продуктів харчування.

Екзотична добавка

Пальмова олія - ​​найпоширеніша рослинна олія в світі, яка за обсягами споживання перевищує навіть соєве і соняшникову. Згідно з оцінками Zion Market Research report, світовий обсяг ринку пальмової олії на кінець 2015 року становив $ 65,73 млрд. Експерти очікують, що до 2021 року цей ринок досягне $ 92,84 млрд. Найбільші виробники пальмової олії - Індонезія і Малайзія, які виробляють близько 85 % всієї олії. Зростає її виробництво і в таких країнах як Таїланд, Колумбія, Нігерія, Папуа Нова Гвінея і Еквадор.

Де використовується пальмова олія?

У молочній, кондитерській, олійно-жировій, хлібобулочній промисловості, а також в сфері громадського харчування. За словами Ніни Кільдій, керівника відділу тестування центру незалежних споживчих експертиз "Тест", лідери з використання - кондитерка (печиво, цукерки, торти) і молочка (молоковмісні продукти - сирні продукти, молочні консерви, а також спреди).

"Там, де в рецептурі раніше використовувалося вершкове масло або згущене молоко, зараз часто використовують молоковмісні продукти або спреди з вмістом пальмової олії. Часто її використовують не самостійно, а в комплексі з іншими жирами або маргаринами", - говорить Кільдій.

Експерт пояснює, що особливістю пальмової олії є те, що вона залишається твердою навіть при кімнатній температурі (як і кокосова). Саме тому пальмова олія є в першу чергу замінником твердих молочних, а не інших рідких рослинних жирів (як соняшникова або соєва олія).

Використання пальмової олії істотно здешевлює собівартість виробництва молочних і кондитерських продуктів. Як зазначає Дарина Гриценко, аналітик агарних ринків "Українського клубу аграрного бізнесу" (УКАБ), середня вартість пальмової олії, яку імпортувала Україна в 2015 році, становила 732 $ / тонну, а за 10 місяців 2016 року - 688 $ / тонну.

"Важко вказати середню вартість молочного жиру. В оголошеннях в інтернеті вартість коливається від 90 до 200 грн за кілограм (не оптова ціна), а в деяких становить $ 2-2,5 тис. за тонну. З упевненістю можна сказати лише те, що вартість молочного жиру значно перевищує вартість пальмової олії ", - говорить Дар'я Гриценко.

Залежність від експорту

До 2014 року Україна була великим експортером кондитерської та молочної продукції. Молочка і кондитерка надходила в основному в Росію та інші країни СНД. Як результат, у 2000-х роках спостерігалася пряма залежність між обсягами імпорту пальмової олії та обсягами виробництва / експорту молочки і кондитерки.

Піковим став 2013 рік, коли Україна імпортувала 237,5 тис. тонн пальмової олії. Вибивається з цього тренда останній рік. З одного боку, експорт молочної та кондитерської продукції скорочується. За даними ДФС, загальний експорт кондитерської продукції в 2016 році впав на 6% в порівнянні з 2015 роком, поставки шоколадної продукції впали на 13,6%, борошняних кондитерських виробів - на 7,2%.Експорт сирів за минулий рік впав відразу на 25,6%.

Скільки пальмової олії імпортує Україна?

З іншого боку, за підсумками 10 місяців 2016 року Україна наростила імпорт пальмової олії в півтора рази. Згідно з даними Держстату, за 10 місяців 2016 року в країну було ввезено 154,5 тис. тонн  вартістю $ 116,5 млн, в основному з Індонезії. За 10 місяців 2015 року було імпортовано 105,4 тис. тонн на $ 74 млн.

"На світовому ринку спостерігається поступове здешевлення пальмової олії, а в 2016 обсяги імпорту виросли на 54,4%, тому, незважаючи на спад імпорту в 2014-2015 роках, Україна нарощує закупівлю пальмової олії", - говорить Гриценко.

Напрошується висновок: виробники нарощують імпорт для здешевлення вартості продукції для внутрішнього ринку. Головна причина - зниження купівельної спроможності на тлі сильного зростання цін на молочну продукцію. За словами директора компанії "Інфагро" Василя Вінтоняка, за друге півріччя сире молоко подорожчало приблизно на 40%, а молокопродукти - орієнтовно на чверть. Причинами послужили поліпшення кон'юнктури світових ринків і сировинний дефіцит в Україні.

Виробництво молочної та масложирової продукції

"В цілому збільшується частка рослинних олій при виробництві продуктів харчування. Вартість молочних жирів зростає, і виробники, щоб мінімізувати зростання цін, переходять на дешевші рослинні жири", - говорить Ніна Кільдій.

Пальмове табу

В Україні не існує обмежень на використання пальмової олії в продуктах харчування. Головна вимога - виробник повинен чесно вказати рослинні жири на упаковці. Тобто, якщо в продукті є рослинні і молочні жири, то це вже не вершкове масло, а спред, не сир, а сирний продукт і т.д. На що існує заборона, так це на надмірне використання трансжирів (штучно синтезованих жирів). Трансжири виникають, зокрема, в процесі виробництва маргаринів. Вміст трансжирів у маргаринах в Україні не може перевищувати 8%.

На початку 2016 року депутати від Радикальної партії Олега Ляшка подали до Верховної Ради законопроект №3871 "Про заборону використання пальмової олії в виробництві харчових продуктів". За порушення автори пропонували встановити адміністративну відповідальність, внісши відповідні зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення. Законопроект не пройшов парламентський комітет і був відправлений на доопрацювання.

"Головне науково-експертне управління, підтримуючи ідею про заборону використання пальмової олії в окремих харчових продуктах, в яких воно не повинно міститися взагалі (наприклад, молочних), висловлює застереження щодо встановлення повної заборони на його використання у виробництві всіх без винятку харчових продуктах, оскільки пальмова олія використовується, наприклад, для виробництва вафель та інших кондитерських товарів, а також на ньому готуються деякі харчові напівфабрикати ", - зазначалося у висновку комітету.

У 2017 році імпорт і використання пальмової олії в Україні, швидше за все, виросте. Споживча здатність залишається на вкрай низькому рівні, а значить, є покупець на "сирні" та "сметанні" продукти. Крім того, експерти говорять про невелике, але все ж зростання експорту молочки і кондитерки.

А тим часом

У Європі з новою силою розгорівся скандал навколо безпеки використання пальмової олії в харчовій галузі. У центрі скандалу опинився великий виробник солодощів компанія Ferrero, яка виробляє в тому числі шоколадно-горіхову пасту Nutella.

Як пише Іndependent, в травні 2016 року Європейське агентство з безпеки продуктів харчування (European Food Standards Authority, ЕFSА) заявило, що вчені виявили в Nutella небезпечний інгредієнт, здатний викликати онкологію. В процесі виробництва пальмову олію гріють при високих температурах, щоб позбутися від запаху і забарвлення. Це сприяє виникненню глицидола, що є токсичною сполукою, що призводить до раптового розвитку хвороби.

Читайте також: Справжній склад пасти Nutella шокував мережі

ЕFSА попередило, що навіть помірне вживання даної субстанції піддає ризику здоров'я дітей і що його не можна вживати ні в якій кількості. Після публікації результатів дослідження відразу кілька роздрібних мереж в Італії, включаючи найбільшу мережу супермаркетів в країні Coop, заборонили продаж Nutella в своїх магазинах.

Компанія Ferrero, в свою чергу, почала рекламну компанію, в якій переконує споживачів в безпеці продукції. Мовляв, компанія використовує саме пальмову олію не через те, що воно дешевше. Саме завдяки використанню пальмової олії компанія домагається звичної консистенції пасти, стверджують в компанії.