Як швидко та за яку ціну вдасться продати найбільші державні агрокомпанії, з’ясовував Agravery.com
Два дні тому Фонд державного майна України оголосив у «Віснику приватизації» рішення виставити на продаж найбільші аграрні держпідприємства – ПАТ «Аграрний фонд» та ПАТ «Державна продовольчо-зернову корпорація України». Нагадаємо, 30 серпня 2016 року Кабмін ухвалив постанову, якою включив ці компанії до списку держпідприємств, що мають бути приватизовані у 2016-17 рр.
Читайте також: Новий функціонал: як Держпродспоживслужба реєструватиме сільгосптехніку та контролюватиме зерно
У прес-службі ФДМУ Agravery.com повідомили, що поки що йдеться лише про наміри виставити на продаж компанії до кінця 2017 року, оскільки Мінагрополітики ще не передало на баланс ФДМУ пакети акцій цих держпідприємств. Тому там ще не готові назвати ціну «Аграрного фонду» та ДПЗКУ. Але фахівці установи заявляють, що вартість основних засобів АФ становить 7,4 млн грн, ДПЗКУ – 981,9 млн грн.
У ФДМУ також розповіли, що приватизація компаній відбудеться у 3 етапи. Спочатку фахівці установи мають провести власну оцінку вартості акцій держкомпаній. Потім має відбутись так званий «пільговий» розпродаж акцій ДП за 50% від ринкової вартості, на який мають право керівники та працівники цих підприємств. На проведення обох процедур може знадобитись близько півроку, але вони необхідні для переходу до наступного етапу приватизації – конкурсу з продажу повного пакету акцій держкомпанії, котрий має відбутись наприкінці 2017 року. Підприємства та інші виробничі засоби, які є у розпорядженні «Аграрного фонду» та ДПЗКУ, не передаватимуться на баланс ФДМУ, а одразу перейдуть до нових власників компаній.
Чи готові самі держкомпанії до приватизації?
У ДПЗКУ нагадують, розмови про приватизацію компанії ведуться ще з 2015 року. А з приходом нового керівника корпорації, Олександра Григоровича, в структурі ДП було створено окремий підрозділ, який має підготувати компанію до приватизації. Однак, як заявив вчора Agravery.com Григорович, Мінагрополітики ще не давало жодних офіційних розпоряджень щодо передприватизаційної підготовки підприємства. Голова корпорації наголошує – активи ДПЗКУ наразі оцінюються у 3,6 млрд. грн. Але вартість повного пакету акцій складає 867 млн грн. «Говорити ж про фактичну вартість корпорації, за якої її буде виставлено на продаж, зарано, адже вона буде зрозуміла лише після того, як Фонду держмайна буде передано весь пакет акцій ДПЗКУ і він проведе власну оцінку акцій корпорації для визначення початкової ціни», - каже Григорович.
Читайте також: Володарі молока: як об'єднання фермерів монополізують ринки
Очільник ДПЗКУ також розповів, що китайські партнери корпорації розглядають пропозицію Мінагрополітики щодо викупу частки акцій корпорації, однак хочуть більш чіткої інформації від України щодо процедури та строків приватизації. «Доки наші партнери не отримали офіційного детального роз’яснення щодо можливого механізму приватизації ДПЗКУ, ні про які умови вони говорити не можуть. Зацікавленість з їх боку, звичайно, є, але вони чекають на чітку пропозицію щодо деталей приватизації з боку нашої держави», - коментує управлінець.
У прес-службі ПАТ Аграрний фонд наголошують на незмінності позицій щодо приватизації компанії – спочатку потрібно провести докапіталізацію активів підприємства, а потім виставляти його на продаж. Андрій Радченко, очільник компанії, пояснює: у створення «Аграрного фонду» у 2011 році було вкладено 5 млрд грн. За часів Януковича було розікрадено близько 2 млрд грн капіталу компанії. «Сьогодні активи фонду складають трохи більше 3,3 млрд гривень. Якщо зараз його приватизувати і продати все зерно, то фактично держава втратить інвестовані гроші. Тому потрібно спочатку в нього щось додати: основні засоби, виробництво, і тоді вже можна буде приватизувати. Я думаю, що про це ми можемо говорити не раніше, ніж через рік-два», - каже очільник компанії.
Він також наголошує – «Аграрний фонд» лише після проведення капіталізації стане привабливим для інвесторів. Поки що складно сказати, чи знайдуться охочі придбати компанію.
А чи потрібно поспішати?
Андрій Бойцун, член Групи стратегічних радників з підтримки реформ в Україні вважає, що потрібно якомога швидше провести приватизацію цих підприємств і так позбавитись від «проблемних активів». Але у першу чергу потрібно вирішити питання з пом’якшенням умов «китайського кредиту», який «висить» на ДПЗКУ. «Якщо не вдасться добитись зміни умов кредитної угоди, боюсь, що конкурс з приватизації ДПЗКУ повторить долю конкурсу з продажу ОПЗ», - наголошує експерт.
Читайте також: Олександр Григорович: Про інфраструктурні проекти китайці говорять як майбутні власники ДПЗКУ
Бойцун також наголошує – головним завданням ФДМУ буде якомога прозоріше провести процес приватизації обох аграрних держкомпаній та знайти якомога більшу кількість потенційних інвесторів. При цьому всі покупці мають бути у рівних умовах. У випадку з ДПЗКУ навіть представники китайської ССЕС, з якою ведуться переговори щодо пом’якшення умов кредитної угоди.
Економіст Сергій Фурса переконаний, чим раніше буде проведено приватизацію усіх держпідприємств, зокрема аграрного сектору, тим буде краще для економіки України. Таким чином, на думку експерта, вдасться скоротити збитки для держбюджету. На думку фахівця, складно наразі оцінити, як вплине проблема з «китайським кредитом» на продаж ДПЗКУ. Але, на його не думку, проводити докапіталізацію «Аграрного фонду» не варто, аби не збільшувати витрат держбюджету.
Іван Киричевський
© ООО "Агро Онлайн", 2024, support@agro-online.com | Оферта