АгроЗнавці від BASF: Відповіді на тему: Чи обійдеться ваша соя без фунгіцидів?
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

АгроЗнавці від BASF: Відповіді на тему: Чи обійдеться ваша соя без фунгіцидів?
Захист сої  від хвороб ― питання, яке є надзвичайно важливим для отримання високої урожайності культури, та викликає дуже багато суперечок серед аграріїв. Коли слід проводити обробки, в яких випадках слід приділити захисту посівів особливу увагу, скільки разів обробляти сою фунгіцидами, щоб отримати здоровий урожай, але не витрачати даремно недешеві препарати?

Відповіді на ці та інші питання дає спеціально запрошений компанією BASF експерт Тетяна Кислих, старший науковий співробітник лабораторії фітопатології Інституту захисту рослин НААН.

Питання 1: Чи можна вносити фунгіциди під час вегетації сої?

Відповідь: Тривалий час вважалося, що соя є тією культурою, яка не потребує особливого захисту. Що вона не хворіє. Якщо звертали увагу, то це зазвичай були або бактеріози, або, частково, пероноспороз. А інших проблем або не було, або їх не помічали, вони маскувалися. І тому виробники вважали, що фунгіцидний захист для сої є не актуальним. Та треба врахувати, що за за останні 20 років ситуація суттєво змінилася. Так, наприклад, за даними Міністерства агрополітики, в 1990 році у структурі посівних площ соя займала близько 0,3%, а в 2011 році площі зросли до 3%, в 2016 р. — це вже майже 6%. Сівозміни насичені, ситуація змінилася. Відбулося накопичення інокулюму в ґрунті.

За рахунок того, що рештки лишаються у нас на полі, виникають проблеми з тими хворобами, джерелом яких є рослинні рештки. Зокрема, це той же пероноспороз, септоріоз листя, антракноз. І в зв’язку з цим питання захисту стає дедалі більш актуальним. У багатьох випадках ураження листя та стебла призводить до подальшого зараження бобів і, відповідно, насіння, що у свою чергу призводить не тільки до прямих втрат урожаю, а й до значного погіршення якості насіння, та, як результат, до погіршення насіннєвих якостей і товарних. Тому на сьогоднішній день питання звучить не «чи можна?», а «обов’язково потрібно».