Президент "Дунайської сої": Європа та світ чекають української не ГМО-сої
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Що заважає розиватись українському ринку не ГМО-сої, який попит на продукти переробки та чому виникають проблеми з насінням, розповів президент Асоціації «Donau Soja» Матіас Крьон. 

Матіасе, наскільки більше стало в Україні не ГМО-сої , на виробництво якої ви орієнтуєте своїх партнерів?

- Прогрес у виробництві сої у вашій країні очевидний – якщо у 2015 році було 1,8 млн га під соєю, то на зараз 2,2 млн. га. Що стосується не ГМО-сої, то точної статистики немає, проте  ми оцінюємо її кількість на рівні 30% від загальної кількості. Це якщо говорити про ланку на елеваторі, у трейдера чи переробника. Щоправда, частка в полі не ГМО сої вища. Відповідний контроль якості, розділення та сертифікація допоможуть збільшити виробникам не-ГМО сої свій прибуток.

Наша організація Donau Soja («Дунайська соя») була заснована в 2012 році з метою просування та поширення ідеї вирощування, переробки та маркетингу високоякісної не ГМО сої, а також для контролю походження сої з Дунайського регіону та Європи. Якщо на початку у нас було лише 20 членів, то на сьогодні – понад 270.  Члени асоціації  представляють усі види бізнесу ланцюжку створення вартості сої як продукту – від виробників насіння через сільськогосподарських товаровиробників до виробників продуктів харчування та роздрібних продавців. Donau Soja  включає як повних, так і асоційованих членів, зокрема, останні – це неурядові організації, об'єднання, а також політики чи урядові установи. 

У 2015 році нами було відкрито представництво у Києві, локальна команда налагоджують роботу із компаніями тут, здійснюють консультаційний супровід та допомагають експортувати продукцію за кордон. Локальний офіс в найближчі роки зросте до п'яти працівників. Сьогодні ми в Україні маємо сім потужних компаній-партнерів, які входять до складу асоціації Donau Soja. Це АТК, Сварог Вест Груп, Grain Alliance, Агропродсервіс, «Український Аграрний Холдинг», «Дунай-Агро», Агросем, Агрітема, Українська асоціація виробників та переробників сої, Громадська спілка «Органічна Україна», сертифікаційний орган «Органік Стандрат». І тут ми не враховуємо ті компанії, які є членами в Асоціації своїми європейськими офісами, як то «Євраліс», «Заатбау», «Соєвий Вік», низка міжнародних рейдерів та переробників та багато інших. За два роки було сертифіковано за стандартом «Donau Soja» близько 40 тисяч тонн соєвих бобів, з яких понад 12 тисяч тонн були експортовані до країн ЄС.