Економіст інвестиційного відділу ФАО Андрій Ярмак поділився оглядом прибутковості виробництва українського молока у травні 2017 року на своїй сторінці у Facebook.
"Найпрозоріший індекс прибутковості виробництва молока УМІ знизився на 6% в травні до квітня, але був на 30% вищим, ніж в травні 2016 року.
Іншими словами, фермери в травні 2017 року заробили на кожному літрі молока на 30% більше, ніж в травні 2016 року. Нагадаю, що це реальні прибутки, а не номінальні, бо вони враховують і витратну (кормову) частину. Такого рівня прибутків в травні не було з 2013 року (тоді прибуток був рекордно високим). Але і тоді він був незначно більшим, ніж в травні цього року. Отже, хороший для виробників травень вийшов!", - зазначає експерт.
"Минулого місяця ми прогнозували: «Чи буде травень 2017 більш позитивним для виробників, ніж середньостатистичний травень? Є кілька факторів, які говорять про можливість такого сценарію, хоч, звичайно, уникнути суттєвого зниження УМІ не вдасться.", - підкреслює Андрій Ярмак.
І дійсно, в середньому УМІ за останні п’ять сезонів в травні падав на 8,3%, а цього травня – лише на 6%. Чому так сталося?
"Передусім допомогла активізація експорту, і пов'язаний з цим фактор стабілізації та відновлення світових цін (ріст більше ніж на 5% в травні згідно молочного індексу ФАО).
Отже, попереду у переробників досить привабливий період – молока в травні-червні чимало, а ціни ростуть! Але чи будуть зростати ціни на молоко? Минулого року індекс УМІ впав в червні відразу на 12,7%. Це було найбільше історичне падіння. Зазвичай він знижується в червні на 2-3%", - зауважує експерт.
"Я візьму на себе сміливість прогнозувати, що індекс УМІ в червні може зробити перше зростання в історії. Можливо воно буде мізерним, однак, такий сценарій є досить імовірним.
Якщо говорити про довшу перспективу, то все стає ще цікавішим. По-перше, наші виробники молокопродуктів швидко опановують науку експорту, а підтримка торговельних місій з боку ФАО та ЄБРР дає потужний стимул. По-друге, світові ціни таки почали зростати досить впевнено. Отже, в квітні-серпні ми можемо очікувати на досить значні обсяги експорту.
З іншого боку, молока від населення стає все менше, а професійні виробники навчилися кооперуватися, тому за їхнє молоко доводиться тепер боротися, як ніколи. Отже, пасовищний період може виявитися як ніколи сприятливим в ціновому плані для виробників, а в зимовий період ми можемо ввійти з такими низькими запасами масла та сухого молока, що аби нам не довелося його імпортувати взимку.
Може й не доведеться, звичайно, але ціни, я думаю, покажуть нові рекорди. Звичайно, якщо на світовому ринку не відновиться тенденція до падіння цін.
До речі, вже зараз з’являються перші ознаки перегріву ринку масла. Тому за цінами на масло я б слідкував особливо уважно", - резюмує експерт.
© ООО "Агро Онлайн", 2025, support@agro-online.com | Оферта