АгроЗнавці від BASF. Відповіді на тему: Фунгіциди для зернових як базовий елемент технології. Як отримати максимум?
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

АгроЗнавці від BASF. Відповіді на тему: Фунгіциди для зернових як базовий елемент технології. Як отримати максимум?
Фото: SuperAgronom.com
Першими на запитання агрономів дали відповіді експерти компанії BASF. Протягом декількох днів ми збирали запитання на задані теми. Тема #5 Фунгіциди для зернових як базовий елемент технології. Як отримати максимум?  

До кожного запитання додається відео відповідь експерта Павла Материнського, менеджера з розвитку продуктів компанії BASF.

Детальніше про проект можна прочитати за посиланням, а усі відеовідповіді на запитання про переваги та особливості застосування фунгіцидів в посівах зернових культур можна переглянути на YouTube-каналі HliborobTV.

Питання 1: Побачив на своїй озимій пшениці усі ознаки септоріозу, проте вагаюся: септоріоз це, чи все ж піренофороз. На лабораторний аналіз немає часу. Чи може бути на рослинах змішана інфекція та яким препаратом краще обробити посіви, щоб уберегти їх одразу від обох захворювань?

Відповідь: Як ідентифікувати септоріоз і піренофороз? Фактично в руках я тримаю листочки озимої пшениці, які уражені септоріозом листя. Характерною ознакою даної хвороби є певна «кутастість» самих плям, вони мають темно-буре забарвлення. Для септоріозу характерна наявність чорних плям, які дуже легко й чітко помітно, особливо під лупою чи під мікроскопом.

Якщо ми говоримо про жовту плямистість, вона має більш овальні  плями із досить чітко вираженим жовтим ореолом навколо них. І, якщо використати лупу чи мікроскоп, ми можемо бачити конідії на конідієносцях. Тобто якраз за цими ключовими ознаками можна, не звертаючись до лабораторій, ідентифікувати дану хворобу.

Що ж до змішаної інфекції на рослинах, дійсно, вона може бути присутня на початкових етапах інфікування. У більшості випадків і септоріоз, і піренофороз — це дві хвороби з агресивними збудниками, які витісняють одна одну. Відповідно, якщо септоріоз першим «зайшов» на поле й почав активно розвиватися, він витіснить у подальшому піренофороз — і навпаки.

На початкових етапах у піренофорозу є більша ймовірність витіснити септоріоз із посівів. Чому? Фактично у піренофозу майже удвічі коротший інкубаційний період, і тому за той самий час він дає два покоління, тоді як септоріоз лише одне. За рахунок цього піренофороз досить-таки швидко поширюється на посівах і завойовує свою територію. Що ж стосується контролю цих двох хвороб, то септоріоз прекрасно контролюється триазольною групою і стробілуриновою групою, також прекрасно працюють SDHI-інгібітори. Якщо ми говоримо про піренофороз, тут оптимально використовувати стробілуринвмістні та карбоксамідвмісні продукти. До таких продуктів у компанії BASF належить Адексар® Плюс та Абакус®. Відповідно, саме ось ці два продукти ми зазвичай рекомендуємо проти септоріозу та піренофорозу.