Dolce vita по-закарпатськи: як заробити на бізнес на лекварі, сиропах та соках
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Що таке леквар та як можна заробляти на любові до рідного краю та його традицій Agravery.com, розповів  голова ФГ «Тізеш» Павло Тізеш.

У невеличкому селі Ботар  Виноградівського району Закарпаття живе людина, яка прославилась  завдяки виробництву незвичного продукту – ягідного леквару. Павло Тізеш довгий час працював фельдшером, але настав момент, коли захотів чогось більшого. Тому поїхав у сусідню Угорщину, пройшов там спеціальні  півторарічні курси по виготовленню біо-продукції, потім їздив переймати досвід у Грузію. Словом, чоловіка захопила ідея зробити щось своє, але не таке як у всіх. 

Розкажіть, що ж таке леквар, в чому його ексклюзивність?

- Леквар  – це традиційна угорська страва, яка полюбилась і прижилась у закарпатців. Це ягідне варення, яке готується за спеціальним рецептом протягом двох днів без додавання цукру. У нашій родині його готували ще з діда-прадіда. І у дитинстві мені здавалось, що у світі немає нічого смачнішого! Подібний  леквар зі слив роблять в Угорщині, але із гірських ягід виробляємо ми єдині у світі, тут, у Ботарі. В Україні до мене ніхто не виробляв його, тож мені здалось, що це справді може стати «фішкою». 

фото: pmg.ua

З чого починався ваш бізнес?

- Я ніколи не дивився на виробництво леквару, соків чи сиропів як на бізнес-проект – для мене це стиль життя. Спочатку ми робили сливовий  леквар дідівським способом – просто варили його у великому чані на подвір`ї нашого будинку.  Я пригощав друзів та знайомих, а вони своїх. Так, зрештою, моїми постійними покупцями стали і іноземці  –  угорці та австрійці. Вони наперебій нахвалювали мій леквар. Але ж про промислові масштаби тоді, більше десяти років тому, не йшлося.  Пізніше я викупив приміщення старого тютюнового цеху  –  про  110 річну споруду нагадували лише міцні стіни. Але мене це зовсім не засмучувало. Почали капітальний ремонт майбутнього цеху та завезли з Польщі та Нідерландів сучасне обладнання – преси, подрібнювачі та два великих пастеризатори (на 500 літрів кожен). Так спільними зусиллями  моєї родини та колег з’явилось фермерське господарство «Тізеш», а потім і ТМ «Пан Еко» під якою ми продаємо продукцію.