Міські рослини виділяють під час спеки шкідливий озон
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Міські рослини виділяють під час спеки шкідливий озон
Під час спеки популярні міські рослини і чагарники виділяють хімічні речовини, що підвищують вміст в повітрі приземного озону, отруйного забруднювача. З'ясувалося, що до 60% цієї модифікації кисню виробляється за рахунок рослин.

Коли температура досягає аномальних значень, рослини викидають изопрени, монотерпени і сесквітерпени, які вступають в реакцію з оксидами азоту. В результаті утворюється приземний озон, небезпечний для здоров'я і життя людей. Які рослини виробляють найбільше озону? Це магнолієві, рутові (в тому числі, цитрусові), кизилові і астрові (серед них - кульбаба, лопух і соняшник).

Дані стали відомі після дослідження Галини Чуркіної з Університету Гумбольдта (Німеччина) і її колег. Вчені порівняли викиди хімічних речовин рослинами влітку 2006 року, коли панувала аномальна спека, і влітку 2014 року, коли температура не перевищувала норму. Виявилося, що в першому випадку рослини призвели до появи 60% приземного озону, у другому - лише 6-20% цієї модифікації кисню.

Боротися з підвищенням концентрації озону можна. Для цього треба знизити обсяг вихлопних газів - основного джерела оксидів азоту.

Чим небезпечний озон для людини? Потрапляючи в організм, він викликає оксидативний стрес і призводить до формування вільних радикалів і продуктів окислення ліпідів. Ці молекули завдають шкоди всьому органам, в першу чергу, дихальної та судинної системам. За оцінками, приземний озон забирає життя 375 тисяч людей на рік.