Протруйники як ефективний засіб боротьби зі шкідниками
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Протруйники недарма вважаються незамінними помічниками аграріїв, адже за їх допомогою вдається захистити рослину від гнилі, шкідників та інших захворювань. Хімічним та біологічним засобам захисту довіряють ті аграрії, які вже протягом багатьох років використовують ці сполуки при вирощуванні врожаїв.

Біологічні препарати за думкою експертів не поступаються у ефективності хімічним протруйникам. Втім, на сьогодні біологічні препарати не можуть повністю замінити хімічне протруювання. А сам процес переходу від традиційного вирощування до органічного досі триває.

– Технології не стоять на місці, щороку вчені презентують нові досягнення та відкриття у аграрному секторі, – каже спеціаліст центру агроконсультацій ТД «Соєвий вік» Олександр Горбенко, – тому з часом від використання хімічних протруйників можна буде відмовитись, не втративши при цьому ні відсотка у рівні захисту врожаю. Ми пропонуємо ефективні програми як біологічного, так і традиційного захисту рослин. А на цьогорічному Дні поля (18 серпня, м. Кропивницький), який традиційно проводить ТД «Соєвий вік», усім гостям і учасникам нашого заходу буде запропоновано самостійно обрати найкращий для кожного спосіб вирощування і виробництва. Цьому слугуватимуть спеціально відведені органічна і хімічна демо-ділянки, що дасть можливість порівняти обидва ці способи, – наголосив Олександр Горбенко і нагадав, що протруйники поділяються на фунгіцидні (ефективно протидіють інфекціям, грибкам, мікроорганізмам, гнилі), інсектицидні (протидіють шкідникам і комахам) та комплексні (протидіють як інфекціям, так і шкідникам). Саме третій тип протруйників користується великою популярністю серед сільгоспвиробників.

Крім того, існує декілька способів обробки насіння протруйниками. Сухе нанесення препарату включає в себе обробку посівного матеріалу спеціальним порошком. Нанесення препарату зі зволоженням передбачає протруювання насіння за допомогою розчинів і суспензій. А також мокре нанесення препарату, яке полягає в обприскуванні посівного матеріалу спеціальним розчином або замочування його в хімічну речовину.

– При виборі протруйника треба мати на увазі, що при спільній обробці бактеріальними препаратами ефективність останніх може відчутно зменшуватися. Тому хімічні протруйники краще застосовувати раніше, а бактеріальні препарати – в день сівби. Обробка насіння препаратом бульбочкових бактерій також має оздоровчу дію на насіння, – уточнив експерт ТД «Соєвий вік» Олександр Горбенко.