Переваги органічних продуктів харчування вчені поставили під сумнів.
Органічна їжа не корисніша для здоров'я людини, ніж звичайна, запевняють вчені.
До такого висновку прийшли фахівці зі Стенфордського університету (США), проаналізувавши 240 публікацій, присвячених продуктам харчування, що з'явилися в науковій літературі з 1966 року.
Робота групи під керівництвом Дени Бравати, що є найбільш масштабним дослідженням в цій області, опублікована в журналі Annals of Internal Medicine.
Для того, щоб підтвердити або спростувати тезу про істотні переваги одного виду продуктів харчування перед іншим, автори провели системний аналіз результатів 240 досліджень, 223 з яких були присвячені порівнянню вирощених органічним або звичайним методом фруктів, овочів, зернових, м'яса, молока і яєць за рівнем вмісту мікроелементів, бактеріального і грибкового забруднення і вмістом пестицидів. Решта 17 публікацій стосувалися показників здоров'я населення в світлі споживаних продуктів харчування. Весь масив проаналізованих даних був опублікований в науковій літературі, починаючи з січня 1966 року.
Єдиною виявленою суттєвою перевагою органічних продуктів перед звичайними в частині наявності в них вітамінів і мінералів виявився порівняно більш високий вміст в них фосфору, що, як зазначають автори, може бути корисно для людей, які страждають дефіцитом цього мікроелемента.
Що стосується вітамінів, а також інших корисних речовин, то тут, всупереч існуючим уявленням, клінічно значущих для здоров'я людини відмінностей виявлено не було. Зокрема, зазначають автори, білковий і жировий склад органічного і звичайного молока виявився приблизно однаковий, хоча в декількох публікаціях і містяться припущення про те, що органічне молоко може містити більш високий рівень ненасичених жирних кислот.
Автори також не знайшли переконливих свідчень того, що звичайні продукти більш шкідливі для здоров'я людини, ніж органічні. Хоча останні з 30-відсотковою часткою ймовірності менш забруднені пестицидами, ніж звичайні, проте їх не можна назвати стовідсотково чистими від хімікатів, крім того, ця різниця практично стирається при перевищенні терміну придатності продуктів. Що стосується бактеріального забруднення, то і тут показники приблизно рівні. Автори, проте, висловлюють припущення, що споживання органічної свинини і курятини знижує ризик розвитку стійкості до антибіотиків, але в той же час відзначають, що клінічного підтвердження цього припущення не існує.
Коментуючи отримані результати, автори відзначають, що на них могла вплинути неоднорідність наукових методів, які застосовувались в дослідженнях, на підставі яких був проведений аналіз, а також інші різноманітні фактори, що впливають на якість і безпеку продуктів, такі, як погода, грунт, способи землеробства і так далі.
Варто зазначити, що висновки, до яких прийшли фахівці зі Стенфордського університету, в цілому збігаються з результатами дослідження, проведеного вченими з Лондонської школи гігієни і тропічної медицини в 2009 році.
Нагадаємо, нещодавно експерт розповів, у скільки щомісячно обійдеться харчування органічними продуктами в Україні.
За матеріалами: Хвиля
© ООО "Агро Онлайн", 2025, support@agro-online.com | Оферта