Раціон українців істотно змінився. Набагато менше покупці купують риби і морепродуктів, м'яса, птиці, сирів і навіть кондитерських виробів. Збільшується продаж хліба, олії, пива і свіжих овочів. Переходити на більш дешеві продукти українців змушує зростання цін.
Витрати покупців у магазинах зростають. У січні роздрібний товарообіг виріс на 3,1% порівняно з аналогічним місяцем минулого року, йдеться у звіті Державної служби статистики. Найвищу активність з боку споживачів зафіксували в Сумській (на 9,7%), Кіровоградській (на 8,6%), Вінницькій (на 7,7%), Миколаївській (на 7,5%), Київській (на 6,7%) областях і в Києві (на 7,7%).
Стабілізацію ситуації в роздробі вперше за два останні роки зафіксували в 2016 р. Роздрібний товарооборот за минулий рік збільшився на 4% порівняно з аналогічним періодом позаминулого року, свідчать дані Держслужби статистики. У номінальному вираженні в минулому році реалізовано товарів та послуг на суму 1,2 трлн грн. Для прикладу: в 2015 р. товарообіг скоротився на 20,5%, тоді як у 2014 р. – на 8,6%. Тобто до передвоєнних показників нам ще дуже і дуже далеко.
Настрої покращилися
У минулому році панічні настрої українців пішли на спад. "Спостерігалася стабілізація, і споживачі повернулися в магазини", – констатує генеральний директор групи компаній "Ультра" (мережі одягу Baldinini, levi's, Pierre Cardin, Lagerfeld Guess) Андрій Макаров. Магазини відмовилися від суттєвих ризиків і розпродали основну масу колекцій одягу та взуття під час сезону. Як раніше писав 112.ua, у минулому році на 30-40% зросла відвідуваність ресторанів, активізація спостерігалася і в продовольчих магазинах.
Про поліпшення споживчих настроїв у минулому році свідчать і дослідження компанії GfK Ukraine. Відповідний індекс у грудні 2016 р. зріс на 9,7 пункту порівняно з листопадом і досяг показника 57,1 (максимум – 200).
Наприклад, індекс очікуваних змін особистого матеріального становища збільшився на 14 пунктів – до 57,3, а індекс доцільності великих покупок – на 4,7 пункту, до 63,5.
"У грудні 2016 р. порівняно з листопадом найбільше зріс індекс очікувань розвитку економіки в наступні п'ять років, що може свідчити про відновлення довіри до влади. Значення цього індексу досягло максимуму за останні два роки", — йдеться в повідомленні компанії.
Споживачі перестали панікувати і згодні витрачати більше через стабілізацію економічної ситуації в країні: істотних курсових коливань у минулому році не спостерігалося, а більшість роботодавців підвищили заробітні плати своїм співробітникам на 10-15%. Економісти з екранів телевізорів і сторінок ЗМІ неодноразово заявляли, що гірші часи позаду. Це і мотивувало українців придбати нові черевики, спідницю і не відмовляти собі в ласощах.
Ціни зростають, доводиться економити
Покупці хоч і частіше стали ходити по магазинах, але переглянули свій раціон. За даними Державної служби статистики, за дев'ять місяців минулого року продаж риби та морепродуктів в Україні скоротився на 10% (до 46,5 тис. т), м'яса та птиці – на 3,4% (160 тис. т), плавлених та кисломолочних сирів – на 3,5% (57,5 тис. т), кондитерських виробів – на 1,1% (100 тис. т). На цьому тлі на 0,3% зріс продаж хлібобулочних виробів (330 тис. т), свіжих овочів – на 7% (340 тис. т), пива – на 10% (53,6 млн дал). Більш свіжих даних поки немає, але вони, найімовірніше, несуттєво відрізняються від середньорічних. "Українці справді відмовляються від більш дорогих, часто імпортних продуктів харчування і переорієнтуються на більш дешеві", – констатує старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. Співвласник продовольчих мереж "Космос" і "Таврія-В" Борис Музальов підтверджує, що споживачі віддають перевагу недорогим продуктам: крупам, олії, хлібу, макаронним виробам тощо. Водночас покупці відмовляються від дорогої імпортної продукції.
Переглядати свій раціон споживачів змушує зростання цін на товари і послуги, які торік подорожчали у середньому на 15%. Сьогодні продукти харчування дорожчають більш високими темпами. За даними голови Асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка, за останні три місяці яловичина подорожчала на 11 грн, а свинина – на 5,3 грн за 1 кг. Картопля виросла в ціні на 30%, морква – на 18% за 1 кг. Білий хліб за три місяці подорожчав на 10%, а чорний – на 8%.
До кінця цього року суттєвих змін ситуації не спостерігатиметься. Багато українських роботодавців вже заявили, що не планують суттєво підвищувати заробітні плати до кінця цього року. Це означає, що споживачі змушені будуть ще більше економити. Роздріб пристосовується до нового тренду. Наприклад, велика частина асортименту – продукція або низького, або високого цінового сегментів. В Україні повториться тенденція 2009 р. Тоді придбати посудомийну машину, комбайн або одяг середнього цінового сегмента було практично неможливо. Споживачам пропонували недорогий товар невисокої якості.
© ООО "Агро Онлайн", 2025, support@agro-online.com | Оферта