Перехід на європейські стандарти викликав хвилю нерозуміння в українських козівників, - експерт
Современная агрономия: прозрачная, управляемая и прогнозируемая

Перехід на європейські стандарти виробництва продукції створив певне нерозуміння серед українських фермерів, що спеціалізуються на козівництві, а радянська система виявилась для них зрозумілішою, ніж європейські НАССР чи GMP+.

 
Про це в інтерв'ю «Агробізнесу Сьогодні» розповіла заступник голови правління «ГС «Вівчарство та козівництво України» і члена ГС «Асоціація козівників України» Наталія Якименко.
 
За її словами нова форма стандартів в Україні розв’язує чимало вузьких питань щодо переробки агропродукції. Наприклад, згідно з останніми редакціями законодавства відмінені ГОСТ, СЕУ та ТУ, що надає змогу виробляти продукцію за власними рецептами. 
 
«Відверто кажучи, мене турбує, що простий перехід від системи відповідальності державних органів за виробництво продукції, де крилась дуже велика ланка корупційної схеми, на систему особистої відповідальності викликає стільки проблем. Вірю, що час і практичний досвід, просвітницька інформація допоможуть усім учасникам ринку, державним спеціалістам швидше та ефективніше запрацювати за новими стандартами», - зазначила Якименко.
 
Вона додала, що у малих переробних господарствах ще не до кінця подолали незрозумілі старі вимоги, а тепер вчаться виконувати нові. Сучасна система прозора і зрозуміла. При цьому на відміну від великих підприємств малі можуть впроваджувати НАССР у досить короткі строки та легалізувати виробництво швидше, ніж потужні виробники. 
 
«Однак індивідуальна діяльність фермерських господарств є досить обмеженою, адже самостійно достатньо складно вирішувати кошторисні й об’ємні питання, пов’язані з виробництвом та збутом, ланцюгом від виробництва до реалізації виготовленої продукції та маркетингу. Безумовно, невеликі господарства поодинці можуть успішно займатись реалізацією виробленої продукції. Але переважна більшість їх не мають таких можливостей. Тому виникає потреба об’єднати зусилля задля підвищення конкурентоспроможності в ринковому середовищі», - додала підприємець.
 
Саме тому вона зазначає, що українським козівникам дуже вигідно об’єднуватись в кооперації для спільного розвитку бізнесу.