Генеральний директор ГК «АгроВет Атлантик» Максим Шевчук під час третього Черкаського міжнародного інвестиційного форуму розповів про інноваційні розробки для тваринницьких комплексів, які б сприяли розвитку галузі та експорту.
Спікер зазначив, що сільськогосподарська галузь в цілому на сьогоднішній день дуже перспективна, особливо інвесторів цікавить напрямок рослинництва. Але проблема в тому, що дана галузь має досить обмежені можливості для розвитку, оскільки власне земельний банк – обмежений, а для його нарощування наявні серйозні бар’єри. Тому, аби нарощувати прибутки, підприємствам, що спеціалізуються на рослинництві, треба або розширювати банк землі, або досягати урожайності, що також має свої зрозумілі межі.
Інвестування ж у тваринництво таким підприємствам дає можливість отримати додану вартість від продукції рослинництва, тому це саме той сегмент, куди сьогодні вигідно інвестувати. Проте тваринництво має, корім традиційних ризиків, свої специфічні.
«В даній галузі я вже понад 11 років, і з досвіду можу сказати, що майже кожен проект, який планується інвестором, на папері виходить досить привабливий, а потім результати виявляються дещо іншими. Чому так відбувається? Насправді специфіка тваринницької галузі полягає у тому, що вона має біологічні активи, а значить – ризики тут інші. Якщо ризики в рослинництві це здебільшого погода, то тут – проблеми зі здоров’ям тварин, низька продуктивність, падіж тощо. Проте з такими ризиками можна успішно впоратися, якщо ефективно їх контролювати».
Ефективний контроль біологічного активу напряму тваринництва Максим Шевчук вбачає у створенні на господарствах сучасної системи автоматизованого обліку замкнутого циклу, яку розробили фахівці ГК «АгроВет Атлантик» разом зі своїми зарубіжними партнерами, зокрема, для свинокомплексів. Це автоматична система, яка дозволяє контролювати всі процеси виробництва від елеватору до м’ясокомбінату, мінімізуючи людський фактор. «Такі системи працюють в усьому світі, - розповів Максим Володимирович. – Але в України такої практики ще немає. Тобто, ми вже освоїли сучасні інноваційні технології вирощування тварин, але досі маємо проблеми з управлінням. Зокрема, менеджмент на господарстві представляє інвестору необ’єктивні показники, адже всі вони обліковуються «вручну», де присутній людський фактор, і інформація на виході видається та, яка буде привабливою для інвестора».
Іншою проблемою в управлінні Максим Шевчук бачить велику кількість паперової документації, на яку також витрачається величезний людський ресурс. Тому
управління будь-яким тваринницьким об’єктом потребує мінімізації людського впливу на оцінку ситуації. Кожна тварина має бути прочіпована, всі дані про неї (прирости, здоров’я тощо) автоматично заносяться до комп’ютерної програми, і на виході інвестор отримує об’єктивну картину.
«Ця комплексна система дає можливість управляти собівартістю продукції і, відповідно, отримувати ті необхідні показники, які закладаються в бізнес-проект, - пояснив Максим Шевчук. - В багатьох європейських країнах системи управління побудовані саме за таким принципом. Особливо добре це працює в тваринництві, де ми можемо управляти перш за все собівартістю біологічних активів, а значить, і ризиками та дохідністю, ставати більш конкурентноздатними».
Фахівці ГК «АгроВет Атлантик» на сьогоднішній день досить тісно співпрацюють з Асоціацією тваринників України у напрямі розробки ефективних рішень для інвестування у тваринництво та налагодження експорту. «Але для того, аби вийти на експорт, ми повинні бути конкурентними, - сказав спікер. - Якщо говоримо про експорт ВРХ, то, реалізуючи тварин живою вагою, як це робиться зараз, ми стаємо сировинним придатком. Набагато вигідніше створювати власну переробку, будувати сертифіковані забійні халяльні цехи. Тобі б ми могли мати набагато вищий економічний ефект».
Максим Шевчук відзначив, що самостійно окремим тваринницьким підприємствам неможливо реалізувати даний проект у життя, тому потрібно об’єднуватися. І виходом із даної ситуації вони разом із Асоціацією тваринників бачать створення ефективної платформи, яка була б банком даних доброчесних українських виробників, на базі якої українські підприємства могли б розміщувати свої комерційні пропозиції, групувати збірні товарні партії більших об’ємів; яка б допомагала знаходити партерів на внутрішньому та зовнішньому ринку; виступала б стороною при укладенні міжнародних контрактів на майбутні поставки продукції.
Подібна платформа в тваринництві дозволить Україні серйозно збільшувати обсяг реалізації вирощеної продукції як на внутрішньому, так і зовнішньому ринках, а відповідно, що й інвестиційний потік до України.
© ООО "Агро Онлайн", 2025, support@agro-online.com | Оферта